Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ), w związku ze złożonym przez Przedsiębiorstwo X Sp. z o.o. - wnioskiem z dnia 11.04.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż do przychodów osiąganych przez Prezesa Zarządu na podstawie kontraktu menedżerskiego mają zastosowanie koszty uzyskania przychodów wynikające z art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) w wys. 102,25zł miesięcznie, za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Przedsiębiorstwo X Sp. z o.o. zwróciło się z zapytaniem zawartym w piśmie L. dz. 163/2005 z dnia 11.04.2005r., w sprawie odliczania kosztów uzyskania przychodów od przychodów osiąganych przez Prezesa Zarządu na podstawie kontraktu menedżerskiego. Zdaniem wnioskodawcy od powyższych przychodów należą się koszty uzyskania przychodu w wysokości wynikającej z art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. 102,25zł miesięcznie.
Dla celów podatku dochodowego w art. 10 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) wymienione zostały poszczególne źródła przychodów podlegające opodatkowaniu tym podatkiem. Jednym z tych źródeł jest działalność wykonywana osobiście. Katalog przychodów, które należy zaliczyć do działalności wykonywanej osobiście zawiera art. 13 tejże ustawy. W powyższym artykule w pkt 7 zakwalifikowano do przychodów z działalności wykonywanej osobiście przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powołania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych . Z kolei w pkt 9 powołanego artykułu ustawodawca określił, iż do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zalicza się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Unormowania dotyczące kosztów uzyskania przychodów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera rozdział 4 zatytułowany " Koszty uzyskania przychodów ". Z brzmienia art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 . W myśl art. 22 ust. 9 ustawy koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 5, 7 i 9 - przyjmuje się w wysokości wynikającej z ust. 2 pkt 1 , a jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody z jednego z tytułów, określonego w art. 13 pkt 5, 7 i 9, uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu, roczne koszty uzyskania przychodu nie mogą przekroczyć kwoty 1840,77zł.
Mając powyższe na uwadze koszty uzyskania przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 7 i pkt 9 ustawy ustalono kwotowo w następującej wysokości:
- 102,25zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1.227zł,
- rocznie nie więcej niż 1840,77zł, jeżeli podatnik uzyskuje przychody z tego samego rodzaju działalności równocześnie od więcej niż jednego płatnika.
Zatem podmiot dokonujący wypłaty należności określonej w art. 13 pkt 5, 7 i 9 obowiązany jest jako płatnik pomniejszać należne przychody o koszty ich uzyskania. Obowiązki te wynikają z treści art. 41 ust. 1 ustawy.
W związku z powyższym tutejszy organ podatkowy stanowisko Spółki w sprawie, iż do przychodów określonych w art. 13 pkt 7 i pkt 9 mają zastosowanie koszty uzyskania przychodów w wys. 102,25zł miesięcznie, uważa za prawidłowe. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ).