Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 03.03.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 24.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W piśmie o udzielenie interpretacji przepisów podatkowych zwróciła się Pani z zapytaniem, czy można przekazać towar pozostały po zlikwidowanej działalności handlowej swemu małżonkowi prowadzącemu działalność handlową celem jego dalszej sprzedaży i jakimi dowodami należy udokumentować przekazanie.
Działalność prowadzona przez Panią była opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Małżonek także korzysta z opodatkowania w tej formie. W Pani związku małżeńskim istnieje wspólność majątkowa.
Zgodnie z art. 31 § 1 i §2 pkt 1-3 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. nr 9 poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową
należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku wspólnego należą w szczególności:
- pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
- dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
- środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
Przepisy podatkowe nie zawierają zapisu o dokumentowaniu przekazania towaru małżonkowi. Jeżeli zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144 poz. 930 ze zm.) na dzień likwidacji działalności gospodarczej sporządzony był remanent, to on wraz z protokołem przekazania towaru stanowił będzie dowód świadczący o przekazaniu towaru.
Zatem postanowiono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika (następcy prawnego podatnika) osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. (art. 236 Ordynacji podatkowej)