Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego ma obowiązek, na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Pismem z dnia 11 maja 2005 r. (data wpływu - 12.05.2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24.05.2005 r. (data wpływu - 25.05.2005 r.) Urząd Miejski w K., jako płatnik, złożył wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:Zgodnie z podjętą uchwałą Rady Miejskiej w K. w sprawie gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych zostali powołani Zarządzeniem Burmistrza K. członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W skład Komisji wchodzą osoby będące pracownikami Urzędu, jak i osoby z zewnątrz nie będąc pracownikami Urzędu lecz zatrudnieni w innym zakładzie pracy, a także emeryci.Członkowie Komisji otrzymują wynagrodzenie za każdorazowy udział w posiedzeniu Gminnej Komisji zgodnie z Uchwałą Rady.
W opisanym stanie faktycznym strona zwraca się z pytaniem:Czy członkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z tytułu wypłacanego wynagrodzenia za udział w tej Komisji będą przysługiwały koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% przychodu na podstawie rozdz. 4 art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. . Strona sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:Wszystkim osobom biorącym udział w posiedzeniach Gminnej Komisji, którym wypłacane jest należne wynagrodzenie za udział w posiedzeniu zgodnie z Uchwałą Rady należy zastosować koszty uzyskania w wysokości 20% przychodu na podstawie rozdz. 4 art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. .
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mońkach, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, informuje, iż stosownie do przepisu art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt. 10, i inkasentów, należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt. 9.Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W myśl art. 22 ust. 9 pkt. 4 cyt. ustawy, koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2,4, 6 i 8 - w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt. 2 lit b, których podstawę wymiaru stanowi przychód. Z powyższego wynika więc, że do uzyskanych przychodów z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej zastosowanie mają koszty uzyskania zgodnie z art. 22 ust.9 pkt 4 w wysokości 20% uzyskanego przychodu.Jeżeli jednak podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1 -4, to w myśl art. 22 ust. 10 koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie- stosownie do art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 oraz art. 239 Ordynacji podatkowej - służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mońkach w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.