Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że pracodawca wystawił informację o dochodach PIT -11 za 2004 r. Pan nie zgadzając się z treśc... - Interpretacja - D-1/417/171/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.06.2005, sygn. D-1/417/171/2005, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że pracodawca wystawił informację o dochodach PIT -11 za 2004 r. Pan nie zgadzając się z treścią informacji PIT-11 otrzymanej od płatnika, w której wykazano wynagrodzenia należne lecz nie wypłacone, nie uwzględnił tych wynagrodzeń w zeznaniu podatkowym za 2004 rok.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następnego. Natomiast w myśl art. 11 ust. 1 w/w ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Powyższy artykuł koresponduje z art. 12 ust. 1 stanowiącym iż, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przepis art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada na płatnika obowiązek przekazywania w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym w przypadku gdy nie dokonuje rocznego obliczenia podatku podatnikowi i urzędowi skarbowemu którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwemu wg. miejsca zamieszkania podatnika imiennej informacji o wysokości dochodu oraz potrąconych zaliczek na podatek i składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

W oparciu o powołane przepisy prawa podatkowego gdy pracodawca nie wypłacił ani nie postawił do dyspozycji pracownika wynagrodzenia w 2004 roku nie powinien wystawić informacji o dochodach PIT-11. W takiej sytuacji podatnik nie powinien obejmować tych dochodów zeznaniem podatkowym.

W złożonym zapytaniu wskazuje Pan iż wobec nie dokonanej wypłaty wynagrodzenia sprawa została skierowana do Sądu Pracy a więc z chwilą rozstrzygnięcia sporu pracodawca powinien przekazać prawidłową informację o dochodach i będzie to dochód do opodatkowania w tym roku w którym zostaną wypłacone zaległe wynagrodzenia.

Biorąc powyższe pod uwagę podziela się Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie.

Informuje się, że w myśl art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążący dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Od niniejszego postanowienia przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie