Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 16.02.2005 r. który wpłynął w dniu 16.02.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 19% stawką podatku, jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16.02.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 01.03.2005 r. podatnik uzupełnił wniosek w zakresie opisu staniu faktycznego oraz daty rozpoczęcia planowanej działalności.
Jak stanowi art. 14a § 1, ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę jest następujący. Podatnik w bieżącym roku podatkowym zamierza w ramach dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej, rozpocząć wykonywanie usług doradztwa technicznego, pośrednictwa w zawieraniu umów, napraw serwisowych i diagnostyki urządzeń.
Podatnik pyta, czy dochody osiągane z tytułu wykonywania ww. usług, będzie mógł opodatkować 19% stawką podatku dochodowego.
Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000, poz. 176 ze zmianami) zwanej dalej "ustawą", podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z poza-rolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Podatek dochodowy od dochodów z poza-rolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d, i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Z powyższego wynika, iż podatnik prowadzący już pozarolniczą działalność gospodarczą, aby stosować opodatkowanie wg stawki podatku określonej w art. 30c ustawy powinien był do 20 stycznia roku podatkowego złożyć pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania. Bez znaczenia dla dotrzymania tego terminu jest fakt, rozszerzenia w trakcie roku podatkowego zakresu prowadzenia tej działalności o usługi dotychczas nie wykonywane, jeżeli tylko kwalifikowane one są do tego źródła przychodu. W każdym przypadku - prowadzenia działalności w określonym zakresie lub rozszerzenia jej dotychczasowego zakresu - ww. oświadczenie należy złożyć w terminie do 20 stycznia roku podatkowego.
Dlatego też, co do zasady podatnik ma prawo wyboru opodatkowania dochodów osiąganych z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w opisanym zakresie 19% stawką podatku.
Biorąc powyższe pod uwagą stanowisko podatnika w zakresie stosowania opodatkowania 19% stawką podatku dochodowego z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w opisanym zakresie należy uznać za prawidłowe.
Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż nie można dokonać takiego wyboru opodatkowania po 20 stycznia danego roku podatkowego w związku z rozszerzeniem dotychczas wykonywanego zakresu działalności.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia..
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej w znakach opłaty skarbowej w wysokości 5 zł.