POSTANOWIENIE - Interpretacja - DF/415-285/05/FW

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. DF/415-285/05/FW, Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na wniosek ................... z dnia 10 lutego 2005 r. (data wpływu - 14.02.2005r.) udziela niniejszym postanowieniem interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

stwierdza, że

stanowisko podatnika w sprawie zastosowania przepisów dotyczących odliczenia w zeznaniu podatkowym za 2004 rok poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych jest nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Wnosząca w zapytaniu przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że w dniu 13 czerwca 2003 roku zawarła wraz z mężem umowę przedwstępną na zakup domu-bliźniaka od firmy ......... .

W dniu 21 stycznia 2004 r. małżonkowie zaciągnęli w banku kredyt budowlano-hipoteczny na zakup w/ wym. inwestycji.

Odbioru lokalu dokonano w dniu 14 lipca 2004 r., natomiast podpisanie umowy w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i umowy sprzedaży nastąpiło w dniu 14 stycznia 2005 r.

Wcześniej, tj. do 01.01.2002 roku podatnicy, nie korzystali z żadnej ulgi podatkowej na cele mieszkaniowe.

Wnioskodawca w złożonym piśmie wnosi zapytanie - czy ma prawo do dokonania odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od ww. kredytu w zeznaniu podatkowym za rok 2004.

Podatnik stoi na stanowisku, iż spełnia wszystkie wymogi ustawowe związane z nabyciem prawa do dokonania pierwszego odliczenia od dochodu w zeznaniu za 2004 rok.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z ust. 1 powołanego artykułu, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej na podstawie art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej między innym z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 26b ust. 2 pkt. 4 lit. b) wyżej cytowanej ustawy - jednym z warunków, który miedzy innymi winien być spełniony przez podatnika, aby móc rozpocząć korzystanie z ulgi w zakresie odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu pobranego na zakup lokalu, jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Tak więc powyższego odliczenia wnioskodawca ma prawo dokonać po raz pierwszy najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zawarta umowa o przeniesieniu inwestycji mieszkaniowej na podatnika.

Z uwagi na fakt, iż z treści pisma wynika, że akt notarialny o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i umowy sprzedaży został podpisany dnia 14.01.2005r., prawo do korzystania z odliczenia odsetek od dochodu podatnik nabywa w zeznaniu podatkowym za rok 2005, tj. za rok, w którym uzyskał umowę przeniesienia własności lokalu mieszkalnego.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Zgodnie bowiem z zasadą wyrażoną w cytowanym art. 26b, w sposób jednoznaczny wynika, iż uprawnienie do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego jest przywilejem, z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w ściśle określonych przepisami warunkach. Niedopełnienie którejkolwiek z przesłanek narzuconych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik traci możliwość skorzystania z odliczenia w danym okresie. Warunek określony w art. 26 ust. 2 pkt. 4 lit. b) ustawy jest terminem prawa materialnego, od którego przepisy ustawy nie przewidują żadnego wyjątku.

Zatem warunkiem koniecznym nabycia uprawnienia do rozpoczęcia korzystania z przedmiotowych odliczeń jest zawarcie przez podatnika umowy w formie aktu notarialnego.

Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku