Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatników z 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Pismem z 2005 r. Podatnicy zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.).
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Podatnicy w roku podatkowym 2001 i 2002 skorzystali z odliczenia od podatku z tytułu wydatków poniesionych na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. Ze względu na fakt, że budowę rozpoczęli w roku 2003 nie mieli prawa do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu budowy budynku mieszkalnego. Podatnicy na budowę domu w roku 2003 zaciągnęli kredyt bankowy. Przedmiotową inwestycję planują zakończyć do końca
2005 r.
Zapytanie Podatników dotyczy możliwości skorzystania z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego w przypadku skorygowania zeznań podatkowych za lata korzystania z ulgi z tytułu zakupu gruntu pod budowę oraz uregulowania za te lata zobowiązań w podatku dochodowym wraz z odsetkami za zwłokę i po spełnieniu pozostałych warunków, o których mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do postanowień art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1. budową budynku mieszkalnego albo
2. wniesieniem wkładu budowlanego lub
mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
Zgodnie z ust. 2 pkt 7 powołanego artykułu odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego
użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b) budowę budynku mieszkalnego,
c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
g) systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo - kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
Powołany powyżej przepis wyklucza zatem możliwość odliczenia spłacanych odsetek od kredytu (pożyczki) w sytuacji, gdy podatnik korzystał (lub nadal korzysta w związku z tzw. prawami nabytymi) z
odliczeń mieszkaniowych, które do końca 2001 r. przewidywała ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednak w sytuacji gdy w myśl art. 81 ustawy Ordynacja podatkowa dokonacie Państwo korekty zeznań podatkowych za lata, w których korzystaliście z odliczeń wydatków mieszkaniowych z tytułu zakupu gruntu pod budowę, oraz uregulujecie Państwo zaległe zobowiązania podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę - nie dojdzie do spełnienia dyspozycji art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego, jeśli zastosujecie się Państwo do ww. wymagań i zwrócicie ulgę na zasadach ogólnych określonych przez ustawodawcę, należy przyjąć, iż z ulgi mieszkaniowej w latach ubiegłych nie korzystaliście. Po spełnieniu pozostałych warunków wynikających z art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możecie Państwo skorzystać z tzw. ulgi odsetkowej.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez
wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.