Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz... - Interpretacja - PB.415-5/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.04.2005, sygn. PB.415-5/05, Urząd Skarbowy w Hrubieszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz.60r.) po zapoznaniu się z wnioskiem w sprawie: odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwoty odszkodowania zasądzonego wyrokiem Sądu Pracy z dnia 02.02.2005 r. Dyrektora Szkoły Podstawowej i dokonaniem oceny prawnej orzeka w następujący sposób:

- stanowisko jest nieprawidłowe

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zasądził kwotę odszkodowania, która stanowi równowartość trzymiesięcznego wynagrodzenia brutto, tj. przed odliczeniem składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Według załączonego wyroku Sądu odszkodowanie dla pracownika przyznano w związku z nieuzasadnionym rozwiązaniem umowy o pracę. Podana przez pracodawcę w piśmie rozwiązującym umowę o pracę przyczyna: całkowita likwidacja Szkoły podstawowej jest fikcyjna, ponieważ szkoła nie została zlikwidowana, a jedynie przekształcona w Szkołę Filialną Szkoły Podstawowej.

Wątpliwość płatnika polega na tym, czy od zasądzonej prawomocnym wyrokiem Sądu Pracy kwoty odszkodowania należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem dyrektora szkoły należy wypłatę pomniejszyć o kwotę zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz o kwotę części składek na ubezpieczenie społeczne w związku z art. 21 ust. 1 pkt. 3b lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 45 § 1 ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeksu pracy (Dz. U. Nr 21 z 1998 roku, poz. 94 ze zm.) w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Na podstawie orzecznictwa Sądu Najwyższego przyczyna wypowiedzenia powinna być rzeczywista i konkretna. Podanie zaś w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny pozornej, nieprawdziwej jest równoznaczne z brakiem wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie, co oznacza, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione w rozumieniu art. 45 § 1 K. P.

Stosownie do treści art. 21. ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2004 r.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem wymienionych pod lit. a - g. Natomiast pkt. 3b w/wym artykułu wyłącza z opodatkowania podatkiem dochodowym również inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Jeżeli zatem prawo do odszkodowania, jego wysokość lub zasady wynikają wprost z przepisów ustawy Kodeks pracy, nawet jeżeli zostały potwierdzone wyrokiem Sądu Pracy - to wolne jest ono od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W powyższej sprawie nie ma zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt. 3b lit. b ustawy, na który powołuje się wnioskodawca (płatnik ), ponieważ w tym artykule mowa jest o innych odszkodowaniach otrzymanych na podstawie wyroku lub ugody sądowej.

W związku z powyższym wypłacając kwotę odszkodowania wskazaną w wyroku Sądu Pracy, płatnik nie ma obowiązku pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W przedmiotowej sprawie odszkodowanie przysługuje na podstawie ustawy Kodeks pracy, gdzie ma zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że powyższa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez płatnika rzeczywistego stanu faktycznego.

Urząd Skarbowy w Hrubieszowie