Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 20.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie możliwości zaliczenia stanowisk parkingowych wchodzących w skład garażu wielostanowiskowego do środków trwałych i ich amortyzacji przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej w wysokości 4,5% stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu lokali handlowych, podatniczka zakupiła garaż podziemny wraz z gruntem na fakturę od innej firmy.
Na potwierdzenie powyższego zakupu Pani posiada umowę sprzedaży - akt notarialny, poświadczającą zakup udziału wynoszącego części nieruchomości położonej w (...), stanowiącej lokal użytkowy nr (...) - garaż wielostanowiskowy, który znajduje się w przyziemiu budynku i składa się z 33 stanowisk parkingowych - Garaż ten stanowi wyłączną własność podatniczki.
W dniu 20.05.2005 r. Pani X. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie możliwości zaliczenia wyżej wymienionych stanowisk parkingowych do środków trwałych firmy, oraz ich amortyzacji przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej w wysokości 4,5%.
Zdaniem
podatniczki garaże są środkiem trwałym zakwalifikowanym jako budynki niemieszkalne, od których można dokonywać amortyzacji w wysokości 4,5% od kwoty zakupu netto.
Tutejszy Organ podatkowy w odpowiedzi na postawione zapytanie informuje,iż zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zmianami), w brzmieniu obowiązującym w 2005 r. amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Z przedstawionego przez Panią stanowiska wynika, że nabyty na własność wielostanowiskowy garaż, składający się z 33 stanowisk parkingowych, spełnia warunki wyżej wymienionego przepisu art. 22a, ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Tym samym może być uznany za środek trwały, który będzie podlegał amortyzacji. Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22j-22ł, dokonuje się w myśl przepisu art. 22i ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2005 r., przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.
Z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (DZ. U. z dnia 31 grudnia 1999 r. nr 112, poz. 1317 ze zmianami) wynika, iż garaże i zadaszone parkingi zostały zaliczone do:
- grupy 1 - budynki i lokale (...),
- podgrupy 101 - budynki
niemieszkalne
- rodzaju 102- budynki transportu i łączności.
Zatem zgodnie z Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2005 r., stawka amortyzacyjna dla podziemnych garaży i zadaszonych parkingów według symbolu 102 Klasyfikacji Środków Trwałych wynosi 4,5%.
Wobec powyższego stanowisko zawarte we wniosku uznaje się za prawidłowe.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za
pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.