Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a par.1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 5, poz. 60 - tekst jednolity) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.04.2005r. (złożono w tut. organie w dniu 28.04.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - w sprawie możliwości odliczenia w zeznaniu podatkowym PIT-37 od dochodu ze stosunku pracy składek na własne ubezpieczenie społeczne oraz od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne, opłacanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w sytuacji gdy wystąpiła strata z tej działalności,
stwierdzam, że
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
U Z A S A D N I E N I E
Wnioskodawca prowadził w 2004r. działalność gospodarczą w zakresie wynajmu magazynów opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - tj. podatkiem liniowym. Z tytułu prowadzonej w 2004r. działalności podatnik poniósł stratę, natomiast osiągnął dochód z tytułu wynagrodzenia za pracę. W związku z powyższym podatnik złożył zeznania podatkowe - PIT-36L i PIT-37.
Podatnik w 2004r. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opłacał do ZUS składki na własne ubezpieczenie społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
W związku z osiągnięciem straty z działalności gospodarczej powyższe składki nie mogą być uwzględnione w zeznaniu PIT-36L.
Zdaniem podatnika przepisy podatkowe obowiązujące w 2004r. zezwalają na odliczenie od dochodu ze stosunku pracy zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu działalności gospodarczej, o ile nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tej działalności oraz obniżenie podatku dochodowego, obliczonego od tego dochodu o kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, opłacanych w związku z w/w działalnością.
Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy:
Przepis art. 26 ust.1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - stanowi, że podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.
Ponadto zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy odliczeniu nie podlegają składki, których podstawę wymiaru stanowi dochód wolny od podatku na podstawie art. 21,52,52a i 52c, oraz składki, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Przepis art. 26 ust. 13a w/w ustawy wskazuje także, iż wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Przywołane przepisy nie wyłączają możliwości odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne, opłacanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą - od dochodu z innych źródeł, w tym dochodu ze stosunku pracy.
Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym - podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21,52,52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku - zgodnie z art. 27b ust. 1 w/w ustawy.
Z powyższych przepisów wynika, że także w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne ustawodawca nie zastrzegł, iż nie jest możliwe odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłacanej w związku z prowadzoną działalnością - od podatku obliczonego od dochodu ze stosunku pracy.