Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew uznaje za nieprawidłowe Pana stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 10.05.2005r. (uzupełnionym 24.05.2005r.).
We wniosku złożonym w dniu 10.05.2005 r. (uzupełnionym 24.05.2005r.) wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że po przebytych operacjach potrzebuje Pan do dalszej rekonwalescencji oprócz lekarstw również materiałów opatrunkowych i specjalistycznych zasypek.
Podatnik, będący osobą niepełnosprawną może odliczyć od dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne. Katalog tych wydatków został wymieniony w art. 26 ust 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).
Za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione między innymi na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności oraz na zakup leków. Wydatki te podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały sfinansowane ze środków zakładowego lub państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, lub ze środków Kas Chorych, albo nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek innej formie. Zakup leków zaliczamy do wydatków na cele rehabilitacyjne, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo.
W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest definicji "leku". Należy w związku z tym opierać się na definicji zawartej w ustawie z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. Nr 126, poz. 1381). Z definicji leku aptecznego, leku recepturowego, leku gotowego wynika, że lek jest produktem leczniczym. Przez produkt leczniczy należy rozumieć substancję lub mieszaninę substancji, przeznaczoną do zapobiegania lub leczenia chorób, lub podawaną pacjentowi w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia czy modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu.
Wydatki na nabycie środków nie spełniających cech wskazanych w definicji "leku", bądź wyłączone spod jej zakresu przez wspomnianą ustawę nie mogą być zaliczane do wydatków na cele rehabilitacyjne w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Materiały opatrunkowe nie są, więc sprzętem, urządzeniem czy narzędziem technicznym niezbędnym w rehabilitacji. Materiały opatrunkowe ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym i współdomownikom takich osób, ale ich zakup nie został wymieniony w katalogu wydatków na cele rehabilitacyjne określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.