Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska wynika, iż wypłaciliście Państwo odszkodowanie z tytułu roszczenia odszkodowawczego ze str... - Interpretacja - IX-005/239/Z/K/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2005, sygn. IX-005/239/Z/K/05, Urząd Skarbowy Łódź-Widzew

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska wynika, iż wypłaciliście Państwo odszkodowanie z tytułu roszczenia odszkodowawczego ze strony dotychczasowego odbiorcy lakierów w formie ugody, podpisanej bezpośrednio miedzy osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, z pominięciem wokandy sądowej, a powyższe odszkodowanie stanowi wg Państwa koszt uzyskania przychodu.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew stwierdza, co następuje:

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie natomiast z art. 23 ust. 1 pkt 19 cytowanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych usług. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że udowodnienie błędów i zaniedbań pośrednikowi było trudne , ponieważ karta techniczna produktu nie zawierała takich szczegółowych i długoterminowych wskazówek . Z uwagi na powyższe okoliczności , wygranie procesu sadowego było bardzo wątpliwe .Nie zmienia to jednak faktu , iż towar dostarczony odbiorcy był wadliwy, zaś Pan zdecydował się na wypłatę odszkodowania. Zawarcie ugody i załatwienie sprawy za porozumieniem stron nie stanowi zgodnie z powołanym powyżej przepisem art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym - przesłanki do zaliczenia wydatków poniesionych z tego tytułu do kosztów uzyskania przychodu (przepis mówi o wszystkich odszkodowaniach, a nie tylko o tych, które wynikają z wyroków sądowych).

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Łódź-Widzew