Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) ? uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku z dnia 28 października 2005r. (uzupełnionym w dniu 23 listopada 2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa - ?stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
W dniu 28 października 2005r. został przez Panią złożony w tutejszym organie podatkowym wniosek o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełniony w dniu 23 listopada 2005r.
W powyższym wniosku zwróciła się Pani z zapytaniem, czy przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym.
Opisany przez Panią stan faktyczny przedstawia się następująco:
W roku 2004 nabyła Pani ? w drodze umowy sprzedaży - spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Obecnie planuje Pani sprzedać w/opisane prawo do lokalu, a uzyskane pieniądze zamierza Pani w całości przeznaczyć, w ciągu dwóch lat od dnia dokonania sprzedaży, na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości (działki gruntu zabudowanej budynkiem mieszkalnym).
Pani wątpliwości budzi to, czy zwolnienie z opodatkowania kwoty przychodu uzyskanego ze sprzedaży będzie miało zastosowanie również w sytuacji, gdy kredyt, który zamierza Pani spłacić pieniędzmi pochodzącymi ze sprzedaży został zaciągnięty przed dniem dokonania tej sprzedaży.
Według Pani oceny omawiane zwolnienie będzie miało zastosowanie.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i 2 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa ? udziela poniższej informacji:
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2003r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ? opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.b) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego -jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Zgodnie z art. 28 ust. 1-2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) tejże ustawy nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł i ustala się podatek w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.
Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek Urzędu Skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania sprzedającego, a w terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (PIT-23).
Zasada, o której mowa powyżej nie ma zastosowania do podatników, którzy w tym samym terminie złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wydatkują na cele i w terminie określonym w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 28 ust. 2a w/w ustawy), tj.:
1) zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) wyżej wymienionej ustawy - nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży
- na nabycie na terytorium RP budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem;
- na nabycie na terytorium RP spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie;
- na nabycie na terytorium RP gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego;
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium RP;
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację ? na cele mieszkalne ? własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium RP
2) zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) wyżej wymienionej ustawy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium RP, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.
Konkludując stwierdzić należy, że w świetle cytowanych przepisów do uzyskania ulgi wynikającej z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.e) wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych konieczne jest spełnienie następujących warunków:
- wydatkowanie pieniędzy z odpłatnego zbycia na ściśle określone cele, tj. wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) cytowanej ustawy o podatku (w omawianej sprawie na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie na terytorium RP działki gruntu zabudowanej budynkiem mieszkalnym),
- wykazanie, że wydatki te zostały poczynione w ustawowym dwuletnim terminie od dnia dokonania sprzedaży,
- odsetki od kredytu lub pożyczki nie były lub nie są odliczane na podstawie art. 26b cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 2a w/w ustawy).
Zastosowanie omawianego zwolnienia nie zostało natomiast uzależnione od terminu zaciągnięcia kredytu, którego spłatę sfinansowano przychodem pochodzącym ze sprzedaży.
Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie ? postanowiono jak w sentencji, uznając przedstawione przez Panią własne stanowisko w sprawie ? za prawidłowe.