Temat interpretacji
W dniu 4 marca 2005 r. złożyła Pani wniosek o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczących prawa do odliczenia od dochodu za 2004 r. straty poniesionej przez Panią w 2004 r. z tytułu gromadzenia środków pieniężnych w funduszu inwestycyjnym PKO/CREDIT SUISSE Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA.
Z treści wniosku wynika, że w 2003 r. ulokowała Pani pieniądze w w/w Funduszu, po czym w 2004 r. wycofała je Pani. Kwota wypłacona przez Fundusz była mniejsza od zainwestowanej, co wynikało z niższej wartości jednostki uczestnictwa w dniu wykupu stosunku do wartości z dnia zakupu.
W związku z powyższym uważa Pani, że poniesioną stratę może Pani odliczyć od dochodów z innych źródeł za 2004 r. Jako podstawę prawną swojego stanowiska powołuje Pani art. 17 pkt 2, art. 30a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Po analizie Pani wniosku, przedstawionego stanu faktycznego i powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że nie podziela Pani stanowiska, a zastosowanie w sprawie mają przepisy art. 17 ust. 1 pkt 5 i art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.
Pojęcie fundusze kapitałowe zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 14 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób
fizycznych. Zgodnie z tym przepisem za fundusze kapitałowe uważa się:
1) fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów o funduszach inwestycyjnych,
2) ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Zasadę opodatkowania tego źródła przychodu (dochodu) reguluje art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy podatkowej, zgodnie z którym od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.
Ponieważ zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 30a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodów opodatkowanych 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych - tym samym nie odlicza się od innych dochodów straty z tego źródła
przychodu.
Zasadą bowiem jest, iż podatek zryczałtowany jest podatkiem należnym, a więc dochodów opodatkowanych w formie ryczałtu nie wykazuje się w zeznaniu podatkowym.
Dodatkowo należy to powołać treść art. 9 ust. 6 ustawy podatkowej, zgodnie z którym poniesioną stratę z tego samego źródła przychodów można odliczać od dochodów z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Przepis art. 9 ust. 6 nie zawiera zapisu, iż w stosunku do zbywanych jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym ma zastosowanie art. 9 ust. 3 ustawy (uwzględnianie straty).
Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 19% zryczałtowany podatek dochodowy są zobowiązani obliczać, pobierać i deklarować płatnicy, a dochodów opodatkowanych w ten sposób, o czym wspomniano wyżej nie łączy się z innymi dochodami. A contrario - dochodów z innych źródeł nie pomniejsza się o stratę ze źródła opodatkowanego co do zasady ryczałtowo.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, a traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
Reasumując należy stwierdzić, że w zeznaniu podatkowym za 2004 r. nie może Pani odliczyć od innych dochodów straty poniesionej z tytułu ulokowania środków pieniężnych w Funduszu Inwestycyjnym.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.