POSTANOWIENIE - Interpretacja - DUS-PBF-406/28/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.06.2005, sygn. DUS-PBF-406/28/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstwie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Cz. stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z 29.03.2005 r., uzupełnionym w dniu 26.04.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania przychodu ze sprzedaży w drodze licytacji komorniczej nieruchomosci wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalnosci gospodarczej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W przedstawionym stanie faktycznym nieruchomość zabudowana oznaczona jako działka nr xxx stanowiąca przedmiot egzekucji komorniczej i sprzedaży licytacyjnej została zakupiona na zasadach współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej, z majątku i na potrzeby spółki (powyższe wynika z § 3 umowy sprzedaży nieruchomości). Nieruchomość powyższa była ujęta w ewidencji środków trwałych i amortyzowana. Z postanowienia Sądu Rejonowego wynika, iż egzekucja z nieruchomości prowadzona jest przeciwko wspólnikom spółki i na podstawie w/w postanowienia nastąpiło przysądzenie własności w/w nieruchomości na rzecz yyy, który spełnił warunki licytacyjne i nabył nieruchomość na licytacji za kwotę 50.000 zł.

W przedstawionym stanie faktycznym znajduje zastosowanie art. 14 ust. 2 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z w/w przepisem przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...); przy określaniu przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Przez odpłatne zbycie należy rozumieć przeniesienie własności rzeczy lub przeniesienie praw na inną osobę za odpłatnością. Składniki majątku wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą w rozumieniu w/w przepisu to zarówno środki trwałe wykorzystywane w działalności gospodarczej w chwili zbycia, jak i środki trwałe, które w chwili zbycia nie są używane dla potrzeb działalności, ale w przeszłości były wykorzystywane dla potrzeb takiej i były traktowane jako środki trwałe.

W niniejszej sprawie nastąpiła sprzedaż nieruchomości w trybie przymusowej egzekucji komorniczej prowadzonej przeciwko wspólnikom spółki cywilnej. Zgodnie z art. 999 Kodeksu postępowania cywilnego prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność nieruchomości na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności (...) przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru dokumentów. Mając zatem na uwadze skutki materialnoprawne postanowienia o przysądzeniu własności w postaci przeniesienia własności nieruchomości na nabywcę należy uznać, iż z chwilą uprawomocnienia się tegoż orzeczenia po stronie wspólników spółki cywilnej powstał przychód w rozumieniu w/w przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dla potrzeb określenia wysokości przychodu przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 nakazuje odpowiednie stosowanie art. 14 ust. 1 i art. 19 cyt. ustawy, a zatem przychodem z działalności gospodarczej będzie kwota wskazana w postanowieniu o przysądzeniu własności za którą nabywca zakupił nieruchomość na licytacji. W świetle w/w przepisów dla ustalania przychodu z odpłatnego zbycia środków trwałych stanowiących przychód z działalności gospodarczej nie ma znaczenia faktyczne otrzymanie środków finansowych ze sprzedaży, gdyż co do zasady przychód powstaje z chwilą dokonania transakcji i jest to kwota określona w umowie odpłatnego zbycia. W tej sytuacji należy przyjąć, że wspólnicy spółki cywilnej powinni rozliczyć przychód ze sprzedaży środka trwałego proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku stosownie do postanowień art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla obliczenia natomiast dochodu do opodatkowania znajduje zastosowanie art. 24 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego nie wynika, iż spółka cywilna została rozwiązana. Nawet jednak w przypadku rozwiązania spółki cywilnej dochody ze sprzedaży środków trwałych po jej rozwiązaniu podlegają opodatkowaniu jako dochody z działalności gospodarczej.

Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie