Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a §1 oraz §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja poda... - Interpretacja - RO/415/151/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.12.2005, sygn. RO/415/151/2005, Świętokrzyski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a §1 oraz §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 października 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Spółka wypłaca jednorazowe wynagrodzenie w postaci nagród z zysku za ubiegły rok. W tym również byłym pracownikom, których łączył ze spółką stosunek pracy w okresie za który wypłacana jest nagroda. Od tego przychodu jednostka nalicza podatek dochodowy.

Pytanie wioskodawcy brzmi: Czy pracownikom zatrudnionym w ubiegłym roku, których stosunek pracy w chwili wypłaty nagrody już ustał należy stosować koszty uzyskania przychodu ? Wnioskodawca stoi na stanowisku, że pracownikom, których w momencie naliczania tego wynagrodzenia nie łączy ze spółką stosunek pracy nie należy stosować kosztów uzyskania przychodów, gdyż z dniem ustania zatrudnienia wygasa tytuł uprawniający do zastosowania kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a ponadto w miesiącu wypłaty byli pracownicy nie ponoszą faktycznie żadnych kosztów w celu osiągnięcia tego przychodu.

Wypłata nagrody jaką otrzymują byli pracownicy jest przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zmianami). Za przychody ze stosunku pracy itp. uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania, a w szczególności wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie dodatkowe za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone przez pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo płatnych. Wynika z tego jednoznacznie, iż nagroda jest przychodem ze stosunku pracy. Opodatkowaniu podlega dochód ze stosunku pracy, to jest przychód ze stosunku pracy pomniejszony między innymi o koszty uzyskania tego przychodu. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że nie ma tu znaczenia, iż ustał stosunek pracy, ale to, że wypłata następuje z tytułu stosunku pracy.

W związku z powyższym, byłym pracownikom należy uwzględnić przy poborze zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconej nagrody koszty uzyskania przychodu w wysokości obowiązującej w miesiącu wypłaty, zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast pracownikom nadal zatrudnionym stosuje się koszty uzyskania przychodu na zasadach wspomnianych wcześniej, ale tylko raz w miesiącu, bez względu na liczbę wypłat stanowiących wynagrodzenie ze stosunku pracy.

Świętokrzyski Urząd Skarbowy