Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w związku z wnioskiem Pana X z dnia 16.03.2005 r., który wpłynął do tut. urzędu w dniu 16.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, dotyczącej podmiotu zobowiązanego do pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy z tytułu wypłaconego stypendium oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztu zagranicznego stażu, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że:
- podmiotem zobowiązanym do pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy z tytułu wypłaconego stypendium jest płatnik czyli X,
- poniesionych kosztów zagranicznego stażu nie można zaliczyć do kosztów uzyskania stypendium.
UZASADNIENIE
W dniu 16.03.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze skierowanego do tut. organu podatkowego zapytania wynika, że decyzją z dnia 11.06.2004 r. Rady Programowej X przyznał Panu stypendium na pokrycie kosztów stażu naukowego w Laboratorium X. Stypendium przyznawano w drodze konkursu młodym pracownikom naukowym i studentom na podstawie wniosku zawierającego m. in. uzasadnienie proponowanego wniosku, opinię opiekuna naukowego, opinię kierownika laboratorium z wyrażeniem zgody na zorganizowanie stażu, uzasadnienie wymaganych środków finansowych wraz z kosztorysem uwzględniającym najtańszy środek transportu. Przyznane stypendium wpłynęło na Pana rachunek bankowy w Polsce 16.09.2004 r. Zagraniczny staż badawczy odbywał Pan w terminie od 04.09.2004 r. do 10.10.2004 r. W ramach kosztów uzyskania stypendium zaliczył Pan poniesione koszty noclegu, wyżywienia i przejazdu.
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane m. in. jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy, oraz inne jednostki organizacyjne od wypłaconych przez nie stypendiów. Płatnicy, o których mowa powyżej zobowiązani są do przekazania kwot pobranych zaliczek na podatek dochodowy w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeśli płatnik nie jest osobą fizyczną według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby (art. 38 powołanej ustawy). Zatem obowiązkiem płatnika było naliczenie, pobranie i odprowadzenie pobranej zaliczki od wypłaconego stypendium.
Z kolei zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane przez Pana stypendium stanowi przychód z innych źródeł, który winien zostać przez Pana wykazany i opodatkowany w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2004 r.
Odnośnie zapytania dotyczącego możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodu z tytułu stypendium kosztów noclegu, wyżywienia i przejazdu wyjaśnia się, że zgodnie z art. 22 ust. 1 cyt. ustawy kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Jednocześnie trzeba mieć na względzie, że sam fakt nie wymienienia danego wydatku w art. 23 omawianej ustawy, nie jest podstawą do zaliczenia wydatku w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Kosztami uzyskania przychodów mogą być wydatki możliwe do powiązania z konkretnym przychodem, który powstał lub mógł powstać albo mające związek z prowadzoną przez podatnika działalnością, czyli związane z funkcjonowaniem firmy.
Zdaniem tut. organu podatkowego koszty noclegu, wyżywienia i przejazdu poniesione przez Pana w związku z przejazdem i pobytem na stażu zagranicznym w X nie mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu ze stypendium, albowiem stypendium to zostało przyznane na pokrycie właśnie tych wydatków.
Ponadto tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa termin do wydania przez organ postanowienia wynosi 3 miesiące od dnia otrzymania wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Postanowienie niniejsze, na mocy art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 w/c ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a ) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.