Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 21 ust.1 pkt 105 oraz art. w związku z art.30b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.)Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Stan faktyczny we wniosku jest następujący:
Pana niepełnoletnia wnuczka nad którą sprawuje Pan opiekę jako opiekun prawny zgodnie z postanowieniem sądu rejonowego uzyskała w roku 2003 w drodze spadku obligacje skarbowe za które zapłaciła podatek od spadku. Objęcie przez wnuczkę spadku mogło nastąpić tylko i wyłącznie na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego. Do przeprowadzenia tego w sposób prawidłowy i dopilnowania interesów małoletniej Pana podopiecznej zaangażowany został prawnik ponieważ w trakcie postępowania sądowego pojawił się testament nieważny. Zebranie wiarygodnych dowodów na obalenie testamentu i obronę prawną interesów spadkobierczyni przed sądem wymagało zaangażowania do tego pełnomocnika z odpowiednią wiedzą prawniczą. Postanowienie Sądu Rejonowego nakazywało zlecić komornikowi właściwemu ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawców sporządzenie spisu inwentarza. Wnuczka poniosła w związku z tym koszty opłacenia adwokata oraz komornika.
W styczniu 2004r. obligacje te zostały spieniężone w Centralnym Domu Maklerskim W dniu 30.04.2005r. złożył Pan w Urzędzie Skarbowym PIT-38 na nazwisko wnuczki oraz dokonał Pan przelewu w jej imieniu na konto bankowe Urzędu kwoty podatku wynikającej z zeznania PIT-38. Do kosztów uzyskania przychodu z tytułu zbycia obligacji zaliczył Pan:- podatek zapłacony za uzyskane obligacje obliczony w prostej proporcji do wartości pozostałych składników spadku (oprócz obligacji spadek obejmował mieszkanie i rachunek bankowy),- prowizje i inne opłaty poniesione w Centralnym Domu Maklerskim,- opłaty za zaświadczenia wystawione przez Urząd Skarbowy,- opłaty za postanowienia sądowe,- koszty adwokata i komornika związane z uzyskaniem prawa do spadku.
Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.
Zdaniem Pana ma Pan prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku wszystkie koszty wymienione w podanym stanie faktycznym.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.
Stan faktyczny występujący we wniosku jak zaznaczono wcześniej dotyczy wykazanych w zeznaniu PIT-38 kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku przez Pana wnuczkę. Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych-kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art.23 tej ustawy W związku z czym koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych można podzielić na dwie grupy:1. bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji - koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego,2. koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, w celu uzyskania przychodu (koszty: prowizji, w tym prowizji kupna i sprzedaży, poniesionych w roku związanych z prowadzeniem lub założeniem rachunku, koszty transferu, zdeponowania papierów itp.).w przypadku nabycia przez podatnika papierów wartościowych w drodze spadku lub darowizny nie występuje cena nabycia, tzn. biuro maklerskie przyjmuje cenę nabycia zbywanego papieru w kwocie 0 zł.
Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 105 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. W przedmiotowej sprawie sprzedaż dotyczyła obligacji skarbu państwa w związku z czym zastosowanie ma tu przepis art.23 ust.1 pkt 12 który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku dochodowego, podatku od spadków i darowizn.
Natomiast wydatki poniesione przez wnuczkę dotyczące opłaty za postanowienia sądowe oraz koszty adwokata i komornika związane z uzyskaniem prawa do spadku które musiały zostać poniesione aby wnuczka mogła dysponować spadkiem zaliczane są do długów spadkowych przy dokonywaniu wyliczenia podatku od spadków i darowizn zgodnie z art.7 ust. 3 ustawy z dnia 28.07.1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. Nr 142 poz. 1514 z 2004r. z późn. zm.). W związku z czym nie mogą po raz kolejny stanowić kosztów w innym podatku.
Jak również koszty dotyczące wniesienia opłaty skarbowej celem uzyskania zaświadczenia wydanego przez urząd skarbowy służą jedynie do potwierdzenia ujawnienia praw spadkowych.
Wobec powyższego organ podatkowy stoi na stanowisku, iż brak jest związku miedzy nabyciem spadku i związanymi z tym kosztami a kosztami jakie mogą być poniesione przy uzyskaniu przychodu z tytułu późniejszego rozporządzania masą spadkową. Zatem z uwagi na fakt, iż brak jest znamion przyczynowo skutkowych które wiązałyby się bezpośrednio ze sprzedażą obligacji poniesione wydatki nie stanowią również kosztów uzyskania przychodu przy sprzedaży powyższych obligacji.
Tak więc koszty uzyskania przychodu jakie winien Pan wykazać w zeznaniu stanowią jedynie prowizje i opłaty związane z prowadzeniem rachunku przez biuro maklerskie.
W związku z powyższym organ podatkowy uznał Pana stanowisko w sprawie za nieprawidłowe.