P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PO.1-415/3/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2005, sygn. PO.1-415/3/2005, Urząd Skarbowy w Parczewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 z póżn. zm./, Naczelnik Urzędu Skarbowego w P.., w związku z wnioskiem z dnia 14. 09.2005r. data wpływu 16.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę: Komornik sądowy obliczając zaliczkę na podatek pomniejsza dochód o składki na ubezpieczenie społeczne łącznie o 18,71%, a od zaliczki potrąca składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Potrącone kwoty na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przekazuje na konto SP Zakładu Opieki Zdrowotnej, który jako płatnik dokonuje rozliczeń tych składek z ZUS-em. W wynagrodzeniach zajętych przez komornika zawarte są składniki, od których nie nalicza się składek na ubezpieczenie społeczne. Wskutek tego występują różnice pomiędzy wysokością składek na ubezpieczenie społeczne potrąconych przez komornika, a ich wysokością obliczonych przez SP ZOZ w P....... Komornik składając do Urzędu Skarbowego informacje PIT-11 wykazywał dotychczas wysokość składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w wysokości 18,71%. Wnioskodawca ma wątpliwości, kto powinien wykazywać w PIT-11 wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne? Czy komornik pomniejszając dochód do opodatkowania powinien zasięgnąć informacji od zakładu pracy dotyczącej prawidłowej wysokości składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

Stanowisko pytającego: Zdaniem pytającego komornik przed obliczeniem podatku powinien zasięgnąć informacji od zakładu pracy dotyczącej wysokości naliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz powinien jako płatnik podatku ujmować w PIT-11 zgodnie z odprowadzonymi do ZUS przez zakład pracy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

W wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonanej ustawą z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 263 poz. 2619) dodano art. 42e zgodnie, z którym komornik sądowy jest obowiązany pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wyegzekwowanych kwot określonych w art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000r. z póżn. zm.) tj. przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, oraz spółdzielczego stosunku pracy. Zaliczka wynosi 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i o składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. ustkt 2 lit. b ustawy.Następnie zaliczkę obliczoną w powyższy sposób zmniejsza się o kwotę stanowiącąa 1/12 kwoty zmniejszającej podatek oraz o składki na ubezpieczenie zdrowotne pobrane w danym miesiącu zgodnie z odrębnymi przepisami.

Komornik sądowy na podstawie art. 42e w związku z art. 39 ust. 1 i 2 jest obowiązany w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika imienną informację PIT-11. Jeżeli obowiązek poboru zaliczek ustał w ciągu roku, komornik jest zobowiązany do sporządzenia powyższej informacji i do przekazania jej na określonych wyżej zasadach w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.

Powołane przepisy nie nakładają na komornika sądowego obowiązku zasięgania w zakładzie pracy, od którego egzekwuje należności informacji dotyczących składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie stosownie do treści art. 236 § 2 pkt 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 239 i art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.

Urząd Skarbowy w Parczewie