Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włoszczowie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.... - Interpretacja - PPK443/IPP/2/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.04.2005, sygn. PPK443/IPP/2/2005, Urząd Skarbowy we Włoszczowej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włoszczowie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu złożonego w dniu 28.01.2005 roku wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oraz złożonego w dniu 12.04.2005 roku uzupełnienia tego wniosku, postanawia uznać stanowisko podatnika zajęte w pierwszym pytaniu za prawidłowe, natomiast w zakresie drugiego pytania jako nieprawidłowe.


W dniu 28 stycznia 2005 r. Pan "B" złożył do tut. Urzędu Skarbowego wniosek o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. W złożonym wniosku przedstawił dwa pytania:
Pierwsze pytanie w sprawie stawki podatku od towarów i usług dla usług weterynaryjnych oznaczonych symbolem PKWiU 85.20, co do których w ocenie wnioskującego w roku 2005 ma zastosowanie stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7% na podstawie § 5 ust. 1 poz. 17 załącznika Nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w zakresie pierwszego pytania po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził co następuje:

Usługi badania zwierząt rzeźnych i mięsa PKWiU 85.20 wykonywane przez lekarzy weterynarii podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7%, na podstawie § 5 ust. 1 poz. 17 załącznika Nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970).

Jednak w niektórych przypadkach świadczenie w/w usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), a mianowicie:
Inspekcja Weterynaryjna realizuje zadania z zakresu ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego. Inspekcją kieruje Główny Lekarz Weterynarii będący organem administracji rządowej. Zadania Inspekcji wykonują m.in. wojewódzkie i powiatowe inspektoraty weterynarii, które są państwowymi jednostkami budżetowymi.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287) przewidują, że lekarz weterynarii w warunkach określonych w art. 16 ustawy, może wyznaczyć na czas określony lekarzy weterynarii lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje niebędących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, do wykonania określonych czynności. Wyznaczenie tych osób następuje zawsze w drodze decyzji administracyjnej powiatowego lekarza weterynarii określającej rodzaj i zakres czynności przekazanych do wykonania, a następnie poprzez zawarcie stosownej umowy.
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wyraźnie rozróżnia źródła przychodów, gdzie wśród źródeł przychodów w art. 10 w ust. 1 wymienia się m.in. działalność wykonywaną osobiście oraz pozarolniczą działalność gospodarczą. Katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, zawiera w art. 13 w pkt 6 przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności.

Przy ocenie klasyfikacji przedmiotowych przychodów do danego źródła przychodów należy mieć też na uwadze okoliczność, że pracownicy Inspekcji Weterynarii oraz osoby, o których mowa w art. 16, 18, 20 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, w zakresie wykonywania czynności określonych w ustawie podlegają ochronie przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych (art. 22 w/w ustawy).
Ponadto należy zauważyć, że stosownie do art. 5 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy, lekarze weterynarii wyznaczeni do wykonywania określonych czynności, wykonują powierzone czynności pod nadzorem i w imieniu organów Inspekcji Weterynaryjnej.
W związku z powyższym, biorąc pod uwagę całość uregulowań zawartych w ustawie o Inspekcji Weterynaryjnej oraz ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody osiągane z omawianego wyżej tytułu są kwalifikowane do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji powyższego zakwalifikowania, zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W związku z tym wykonanie czynności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287), zarówno przez Inspekcję Weterynaryjną, jak i wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii do wykonania niektórych czynności pomocniczych lekarzy weterynarii lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, w warunkach i okolicznościach, o których mowa powyżej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jeżeli natomiast osoby wykonujące czynności nie są związane ze zlecającym prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny, dotyczący warunków wykonania, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności (zleceniodawca nie ponosi odpowiedzialności za działania zleceniobiorcy) to w konsekwencji czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 7%. Jednak generalnie osobom wykonującym czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przysługuje zwolnienie podmiotu z tego podatku na warunkach określonych w art. 113, tj. do chwili osiągnięcia obrotu 10000 euro.

Drugie pytanie podatnika dotyczy warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywane czynności przez lekarzy weterynarii i innych osób wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii. W ocenie wnioskującego stawki wynagrodzenia określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 czerwca 2004 roku (Dz. U. Nr 132, poz. 1421 ) w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywane czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii są stawkami netto.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w zakresie drugiego pytania, po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego, stwierdza, iż stanowisko zajęte w tym pytaniu jest błędne.

Stosownie bowiem do art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287) lekarze weterynarii wykonują powierzone czynności pod nadzorem i w imieniu organów Inspekcji Weterynaryjnej.

Jak wyżej wyjaśniono w odpowiedzi do pierwszego pytania wykonywanie czynności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej w zależności od okoliczności i warunków wykonywania tych czynności nie podlegają opodatkowaniu, bądź podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przypadku otrzymania wynagrodzenia (o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 czerwca 2004 roku w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii), przez osoby które są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług kwota wynagrodzenia będzie traktowana jako wynagrodzenie zawierające podatek od towarów i usług oraz podstawę opodatkowania tym podatkiem.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy we Włoszczowej