Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.10.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów
postanawia
uznać stanowisko Pani wyrażone we wniosku za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14.10.2005r. złożyła Pani wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w kwestii korzystania z ?ulgi odsetkowej? w przypadku obowiązywania między małżonkami ustroju rozdzielności majątkowej.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2003r. w celu sfinansowania kosztów nabycia lokalu mieszkalnego od developera zaciągnęła Pani wspólnie z przyszłym mężem kredyt budowlano-hipoteczny. Mieszkanie kupione zostało w udziałach po 50%.
Przed zawarciem związku małżeńskiego w maju 2004r., podpisaliście Państwo umowę o rozdzielności majątkowej. Akt własności mieszkania podpisany został w lipcu 2005r. Spłata rat odsetkowych i kapitałowych następuje z rachunku bankowego męża, zgodnie z życzeniem banku.. Zdaniem Pani, oboje z mężem możecie korzystać niezależnie z ulgi odsetkowej, gdyż po pierwsze posiadacie Państwo rozdzielność majątkową, a po drugie każde z Was kupiło po 50% mieszkania.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:
Stosownie do treści art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej m.in. z wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego.
Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zawiera art. 26b ust. 2-9 ww. ustawy. I tak, zgodnie z treścią art. 26b ust. 2 pkt. 6 tej ustawy ?odliczenie stosuje się, jeżeli odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty zostały udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot udzielający kredytu.
Z powyższego wynika, iż dla skorzystania z odliczenia odsetek istotne jest, czyje potrzeby mieszkaniowe zaspokaja zakupiony lokal, a także kto faktycznie dokonuje spłaty przedmiotowych odsetek. Zatem w przypadku, gdy w umowie kredytowej figuruje więcej niż jedna osoba, to prawo do odliczania odsetek przysługuje temu współkredytobiorcy, który faktycznie spłacał odsetki od kredytu. Przy czym podatnik powinien posiadać dokument wystawiony przez bank, z którego będzie wynikała kwota zapłaconych odsetek, termin dokonania ich spłaty oraz imię i nazwisko osoby spłacającej kredyt wraz z odsetkami. Jednocześnie muszą zostać spełnione pozostałe warunki określone w ww. ustawie. Limit odliczeń wydatków inwestycyjnych na cele mieszkaniowe dotyczy wydatków poniesionych łącznie przez małżonków (bez znaczenia jest tutaj np. zniesienie ustawowej wspólności majątkowej).
Zgodnie z art. 26b ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki, ponoszone z tytułu spłaty odsetek od kredytu hipotecznego, dotyczą odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu ? odliczeń dokonuje się, zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.
Natomiast w przypadku obowiązywania pomiędzy małżonkami ustroju rozdzielności majątkowej, zgodnie z art. 51 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) każdy z małżonków zarządza i rozporządza całym swoim majątkiem samodzielnie. Zatem prawa i przedmioty majątkowe nabyte ze środków majątku odrębnego małżonków, stanowią własność tego z małżonków, który poniósł związane z nimi wydatki. Wobec powyższego warunkiem koniecznym do dokonania w zeznaniu odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych z majątku odrębnego małżonka na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego jest posiadanie dowodów ich poniesienia wystawionych na małżonka dokonującego odliczenia.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zakupiony lokal mieszkalny stanowi współwłasność Pani i męża na zasadach rozdzielności majątkowej. Natomiast spłaty odsetek od kredytu dokonywane są wyłącznie przez Pani męża, z jego rachunku bankowego, co powoduje iż w Pani przypadku nie zostały dopełnione warunki określone przez ustawodawcę do skorzystania z ulgi odsetkowej.Z tego względu nie przysługuje Pani prawo do odliczenia spłaconych odsetek od połowy kredytu, zaciągniętego na cele mieszkaniowe.
Z kolei małżonek, pomimo, że spłata całości odsetek dokonywana jest z jego rachunku bankowego, może skorzystać z odliczenia jedynie 50% kwoty spłaconych odsetek, gdyż posiada tylko 50% udział we własności lokalu mieszkalnego.
A zatem stanowisko Pani wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.
Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.