Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik, posiadający podwójne obywatelstwo (polskie i niemieckie), w 2004 r. mieszkał w Niemczech i c... - Interpretacja - PB I-415-19-05-JB

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.04.2005, sygn. PB I-415-19-05-JB, Urząd Skarbowy w Mikołowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik, posiadający podwójne obywatelstwo (polskie i niemieckie), w 2004 r. mieszkał w Niemczech i centrum jego interesów życiowych koncentrowało się w Niemczech. W Polsce przebywał dwa i pół miesiąca podczas urlopu oraz w przerwach między kontraktami. W 2004 r. był zatrudniony jako pracownik najemny w Holandii i Niemczech, natomiast w Polsce nie uzyskał żadnych dochodów. Zgodnie ze złożonym oświadczeniem podatek od wynagrodzeń z tytułu pracy za okres przepracowany w Holandii został odprowadzony w Holandii, a za okres przepracowany w Niemczech został odprowadzony w Niemczech. Nadto - wg danych zawartych we wniosku - podatnik jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego w Niemczech i uwzględnienia w nim dochodów uzyskanych z pracy wykonywanej zarówno w Niemczech, jak i w Holandii. Natomiast od 21.03.2005 r. Podatnik zamieszkuje w Polsce.

Według stanowiska podatnika dochody uzyskane w 2004 r. w Niemczech i Holandii nie powinny być rozliczane w Polsce.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej miejsca zamieszkania - na podstawie art. 3 ust. 2a ww. ustawy z dnia 26.07.1991 r. - podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 4a cytowanej ustawy wyżej o podatku dochodowym powyższe przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Art. 4 obowiązującej w 2004 r. umowy między Polską Rzeczpospolitą Ludową, a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. Nr 31 z 1975 r. poz. 163 ze zm.) reguluje kwestie miejsca zamieszkania lub siedziby. Zgodnie z art. 4 ust. 1 tej umowy określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza osobę, która według prawa tego państwa podlega tam obowiązkowi podatkowemu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, jej miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu albo inne podobne znamiona.

Na podstawie ust. 2 tego artykułu jeżeli, stosownie do postanowień ust. 1, osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, wówczas stosuje się następujące zasady:

  1. osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania; jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze,
  2. jeżeli nie można ustalić, w którym Umawiającym się Państwie osoba ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze, albo jeżeli nie posiada ona stałego miejsca zamieszkania w żadnym Umawiającym się Państwie, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym stale przebywa.

Biorąc pod uwagę ww. uregulowania stwierdzić należy, że Pan jako osoba, która w 2004 r.:

  • mieszkała i koncentrowała interesy życiowe w Niemczech, a przychody uzyskiwała z pracy najemnej wykonywanej w Niemczech i Holandii,
  • nie osiągnęła przychodów w Polsce,

nie podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu, wobec czego nie jest Pan zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego za ten rok.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy przedstawionego stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia tj. w 2004 r.

Urząd Skarbowy w Mikołowie