POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1432/PDL/415/62/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.06.2005, sygn. 1432/PDL/415/62/2005, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, działając na podstawie art. 14a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych


Postanawia


uznać przedstawione przez Stronę stanowisko za prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 14. 04. 2005 r. zwróciła się Pani pisemnie z prośbą o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) dotyczącym wydatkowania środków pieniężnych zgromadzonych w ramach rachunku oszczędnościowo-kredytowego


Stan faktyczny:


W czerwcu 1999 roku zawarła Pani umowę z Kasą Mieszkaniową Banku X S.A. na prowadzenie rachunku na okres 3 lat. W listopadzie 2001 roku aneksem strony wydłużyły okres systematycznego oszczędzania na 7 lat tj. do czerwca 2006 r. W marcu 2005 r. strony podpisały aneks skracający okres systematycznego oszczędzania do kwietnia 2005 roku ( łącznie okres oszczędzania wyniósł 70 miesięcy).


Pytania strony:


  1. Czy dla zachowania prawa do dokonanych odliczeń z tytułu ulgi związanej z systematycznym oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, wystarczające jest wydatkowanie środków na wpłatę rat ( zaliczek) na poczet zakupu lokalu mieszkalnego w oparciu o umowę zobowiązującą spółdzielnię mieszkaniową, bez dodatkowych warunków, do ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia własności tego lokalu na Podatnika po dokonaniu całości wpłat?
  2. Czy dla zachowania prawa do ulgi, umowa, o której mowa w punkcie powyżej, powinna zostać sporządzona w specjalnej formie np. aktu notarialnego?
  3. W jaki sposób Podatnik powinien udokumentować wydatki związane z wpłatą zaliczek na poczet zakupu mieszkania ( faktura VAT, rachunek), które to stanowić będą o zrealizowaniu celu systematycznego oszczędzania?


Stanowisko Strony:


We wniosku z dnia 14. 04. 2005 r. zawarła Pani stanowisko, iż Podatnik w razie wpłaty zaliczek na poczet nabycia lokalu od spółdzielni mieszkaniowej, spełnia warunek do zachowania przedmiotowej ulgi, jeżeli będzie dysponował dowodem potwierdzającym fakt przelania odpowiednich kwot na rachunek spółdzielni w roku wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej, nawet jeżeli w danym roku fakt zakupu nie zostanie potwierdzony przenoszącym własność aktem notarialnym, a jedynie umową zobowiązującą spółdzielnię do bezwarunkowego przeniesienia prawa własności po dokonaniu wpłat zaliczek obejmujących całość ceny nabycia.


Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa -Bielany:


Zgodnie z art. 27 a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowych od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po kreślonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - do dochodu ( przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu. Z treści powyższego przepisu wynika, że zarówno wycofanie jak i doliczenie dotyczy tego samego roku podatkowego.

Zatem w sytuacji, gdy wycofane oszczędności po upływie okresu systematycznego oszczędzania określonego w umowie o kredyt kontraktowy, zostaną przez Panią wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wycofanie ( po zakończeniu okresu oszczędzania i rozpatrzeniu wniosku przez bank ) nie traci Pani prawa do przedmiotowej ulgi.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w miesiącu kwietniu 2005 roku mija okres systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Zatem jeśli wycofanie nastąpi w 2005 roku, a wycofane z kasy środki w całości przeznaczy Pani na cel zgodny z umową zawartą przez Panią z kasą to spełniony zostanie warunek do zachowania przedmiotowej ulgi.

W Pani przypadku jeśli celem systematycznego oszczędzania było zgromadzenie środków na zakup lokalu od spółdzielni mieszkaniowej, oraz jeśli w tym samym roku dokona Pani wpłat na poczet zakupu lokalu zgodnie z umową przyrzeczenia ustanowienia odrębnej własności tego lokalu, którą zamierza Pani podpisać ze spółdzielnią to, zdaniem Naczelnika Urzędu zachowa Pani prawo do ww ulgi bez względu na to czy umowa przyrzeczenia zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego, gdyż z zapisu art. 158 Kodeksu Cywilnego ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. ( Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) nie wynika jednoznacznie, iż umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości koniecznie musi być sporządzona jedynie w formie aktu notarialnego.

Ponadto Naczelnik potwierdza, że w razie wpłat zaliczek na poczet ceny nabycia lokalu od spółdzielni mieszkaniowej, spełniony jest warunek do zachowania przedmiotowej ulgi, jeżeli podatnik będzie dysponował dowodem potwierdzającym wpłacenie całej wycofanej z kasy kwoty na rachunek spółdzielni, ( nie musi to być faktura VAT) w roku wycofania oszczędności, nawet jeśli w danym roku fakt zakupu nie zostaje jeszcze potwierdzony aktem notarialnym przenoszącym własność na podatnika.

Nadmienić należy, że utrata prawa do ulgi następuje jedynie w odniesieniu do tej części uprzednio dokonanych odliczeń, które odpowiadają kwocie oszczędności nie wydatkowanych zgodnie z celami systematycznego oszczędzania w roku ich wycofania.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, w terminie 7 dni od daty doręczenia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a) ustawy z 9 września 2000 o opłacie skarbowej( Dz. U Nr. 86 poz. 960 z dnia 9 września 2000 r) istnieje obowiązek uiszczenia z góry opłaty skarbowej w wysokości 5 zł. od podania oraz po i 0,50 zł. od każdego załącznika.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany