Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi medyczne na rzecz klientów indywidualnych i korporacyjnych. Usługi m... - Interpretacja - 1472/DPC/415-81/05/PK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.12.2005, sygn. 1472/DPC/415-81/05/PK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi medyczne na rzecz klientów indywidualnych i korporacyjnych. Usługi medyczne świadczone są w ramach umów z klientami we własnych placówkach jak również w placówkach firm współpracujących w miastach, gdzie Spółka nie posiada własnych klinik. Ze względu na fakt, że pracownicy klientów Spółki (firm) korzystają czasami z usług zakładów medycznych niemających stałych umów ze Spółką zostało przyjęte rozwiązanie zapłaty przez danego pracownika za usługę medyczną wykonaną na jego rzecz, a następnie na podstawie dokumentu potwierdzającego zapłatę, dokonania przez Spółkę zwrotu tej osobie poniesionych przez nią kosztów.

Spółka stoi na stanowisku, że wypłaty tych kwot nie stanowią przychodów dla pracowników firm, będących klientami Spółki.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych. W związku z tym żeby uznać że jakiś przepływ wartości majątkowych podlega opodatkowaniu należy stwierdzić czy z tytułu tego przepływu o którejś ze stron powstał dochód.

W przedmiotowym stanie faktycznym tytułem do dokonania wypłaty jest przede wszystkim umowa podpisana pomiędzy Spółką a pracodawcą. Należności wypłacane przez pracodawcę na rzecz Spółki z tytułu tych umów stanowią dla pracowników przychód z tytułu stosunku pracy i jako takie podlegają opodatkowaniu. Kwoty o których mowa we wniosku są wypłacane w ramach świadczenia do którego Spółka jest obowiązana na podstawie umowy zawartej z pracodawcą, za które należność została uregulowana (przez pracodawcę za pracownika). W związku z tym nie ma podstaw aby uznać te kwoty za przychód.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie