Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek
postanawia
uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 19 października 2005 roku, uzupełnionym w dniu 9 listopada 2005, za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w bieżącym roku zawarła Pani przedwstępną umowę sprzedaży mieszkania, które zostanie oddane do użytkowania w I kwartale 2007 roku. Podpisanie aktu notarialnego nastąpi dopiero w terminie 3 miesięcy od daty uzyskania przez developera pozwolenia na użytkowanie budynku, zaświadczenia o samodzielności zbywanego lokalu i wypisu z rejestru lokali. Na zakup mieszkania z rynku pierwotnego zaciągnęła Pani kredyt bankowy. Pierwsza transza kredytu została przelana na konto developera w dniu 7 września 2005 roku.
Stoi Pani na stanowisku, iż w rozliczeniu podatku za 2005 rok może odliczyć zapłacone w tym roku odsetki od kredytu.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:
W myśl art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Warunki, zasady i limity odliczenia "ulgi odsetkowej" zostały określone w art. 26b ust. 2 do ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. b) ww. ustawy powyższe odliczenie stosuje się, jeżeli inwestycja mieszkaniowa dotyczy budynku lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji, o której mowa w ust. 1 pkt 3 została zawarta umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.
Odliczenia wydatków poniesionych na spłatę odsetek, zgodnie z art. 26b ust. 5 i 6, dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja, a odsetki zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki.
W związku z faktem, iż przewidywany termin sporządzenia aktu notarialnego dotyczącego przeniesienia prawa własności wybudowanego przez developera lokalu mieszkalnego nastąpi w 2008 roku, a zatem nie został spełniony jeden z warunków określonych w przepisie art.26b ust.2 pkt 4 cyt. ustawy podatnik nie nabył uprawnienia do odliczenia od podstawy opodatkowania, w zeznaniu podatkowym za 2005 roku, odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup przedmiotowego lokalu mieszkalnego.
Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86 poz. 960 ze zm./ wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.