P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPF/415-89-1/05/ML

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.10.2005, sygn. 1471/DPF/415-89-1/05/ML, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. czy wartość nieodplatnego świadczenia z tytułu udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do korzystania w celach prywatnych należy doliczyć do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako część dochodu ze stosunku pracy pracownika, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny

p o s t a n a w i a

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Oddział Spółki "X" w Polsce wykorzystuje do celów służbowych samochód osobowy, użytkowany na podstawie umowy leasingu. Pracownik, mając ten samochód do dyspozycji całodobowo, wykorzystuje go zarówno do celów związanych z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych, jak i do celów prywatnych (po godzinach pracy oraz w dni wolne od pracy).

Zdaniem Spółki, nieodpłatne udostępnienie pracownikowi samochodu służbowego do korzystania w celach prywatnych, należy uznać za dodatkowe świadczenie związane ze stosunkiem pracy, a jego wysokość ustala się zgodnie z art. 12 ust. 3 oraz art. 11 ust. 2 - 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wartość tego nieodpłatnego świadczenia, jest traktowana przez Spółkę jako część wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi, o którą zwiększa się jego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 12 ust. 1 w/w ustawy określono, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wartość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Udostępnienie samochodu służbowego do nieodpłatnego korzystania przez pracownika w celach prywatnych należy zakwalifikować jako przychód ze stosunku pracy wymieniony w art. 12 ust. 1 powołanej wyżej ustawy.

W związku z powyższym Spółka jako płatnik ma obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od tego przychodu, będącego składnikiem wynagrodzenia ze stosunku pracy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie