P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD1/415-5/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.04.2005, sygn. PD1/415-5/05, Urząd Skarbowy w Wieliczce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 09.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik w latach 1997-2003 skorzystał z ulgi z tytułu budowy, stanowiącej współwłasność małżeńską, budynku nieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku. Obecnie Podatnik wynajmuje powyższe lokale mieszkalne i uważa, że może je amortyzować od wartości początkowej ustalonej w sposób uproszczony tzn. zgodnie z art. 22g ust. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z treścią cytowanego wyżej art. 22g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy mogą ustalić wartość początkową budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych: wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu i kwoty 988 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości.

Ponadto z art. 23 ust. 1 pkt 45 w/w ustawy wynika, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a - 22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Istotą ulgi na budowę budynku wielorodzinnego z przeznaczeniem lokali mieszkalnych na wynajem było odliczanie wydatków na budowę tego budynku od dochodu przed opodatkowaniem.

W związku z powyższym ma Pan prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wynajmowanych mieszkań tylko od tej części wartości budynku, która nie została odliczona od dochodu tytułem ulgi związanej z budową mieszkań na wynajem.

A zatem kosztem uzyskania przychodu będą odpisy amortyzacyjne dotyczące części budynku nie objętej ulgą na wynajem, gdyż nie ma podstaw do dwukrotnego odliczania poniesionych wydatków: raz poprzez odliczanie poniesionych wydatków na budowę od dochodu a po raz kolejny przez dokonanie odpisów amortyzacyjnych i zaliczenie ich w ciężar kosztów.

W związku z powyższym stanowisko Pana przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieliczce w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Wieliczce