POSTANOWIENIE - Interpretacja - ULP-II-415/14/IP/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.10.2005, sygn. ULP-II-415/14/IP/05, Urząd Skarbowy w Lęborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm./ po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie interpretacji w zryczałtowanym podatku dochodowym z tytułu sprzedaży garażu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku

stwierdza, iż

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 05.04.1997r, decyzją Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej, przydzielono małżonkom garaż w budynku na zasadach własnościowego prawa do lokalu. Następnie w dniu 08.10.2003r. aktem notarialnym Spółdzielnia nieodpłatnie ?przeniosła? na rzecz podatników prawo własności lokalu użytkowego - do tego garażu stanowiącego odrębną nieruchomość, wraz z przynależnym do niego udziałem w prawie użytkowania wieczystego działki.

W dniu 05.08.2005r. małżonkowie dokonali odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości.

W związku z tym, pojawiła się u podatników wątpliwość dotycząca obowiązku zapłaty zryczałtowanego 10% podatku od przychodu z odpłatnego zbycia tej nieruchomości.

Zdaniem wnioskujących, zgodnie z przepisem art.10 ust.1 pkt 8 odpłatne zbycie nieruchomości, ich części, lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego korzysta ze zwolnienia z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego ze sprzedaży, określonego w art.28 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku gdy zbycie nabytej wcześniej nieruchomości lub lokalu nastąpiło po upływie 5 lat od nabycia.

W niniejszej sprawie nabycie lokalu użytkowego - garażu nastąpiło w 1997r. w postaci własnościowego prawa do tego lokalu użytkowego.

Umowa zawarta w dniu 08.10.2003r. aktem notarialnym Rep. ?A? 3929/2003 dotyczy jedynie nieodpłatnego przeniesienia własności lokalu i udziału w prawie wieczystego użytkowania działki i była następstwem wcześniej nabytego spółdzielczego prawa do lokalu. Zdaniem wnioskujących nabycie prawa do lokalu użytkowego-garażu nastąpiło w 1997r. i w związku z tym, nie są oni zobligowani do zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od sprzedaży garażu i udziału w użytkowaniu wieczystym gruntu. Swoje stanowisko uzasadniają tym, że przydziałem Spółdzielni z 1997r. objęte było prawo do lokalu spółdzielczego, które jest ściśle związane z gruntem, ponieważ garaż był użytkowany nierozerwalnie z udziałem w gruncie. W ich ocenie, skoro ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie własności na podstawie umowy notarialnej z dnia 08.10.2003r. odbyło się nieodpłatnie wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania działki, to przydział lokalu użytkowego musiał dotyczyć zarówno lokalu jak i gruntu, bo bez użytkowania gruntu użytkowanie garażu byłoby niemożliwe.

Jednym ze źródeł przychodów stosownie do treści art.10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz.176 z późn. zm./ jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust.2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

  5. jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Stosownie zaś do art.19 ust.1 ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art.10 ust.1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Natomiast art.28 ust.1 i 2 ustawy wskazuje, ze przychodów określonych wyżej nie łączy się z przychodami z innych źródeł, zaś podatek od tego przychodu ustala się w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Z treści art.10 ust.1 pkt 8 wynika, że nie są objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w przypadku, gdy sprzedaż nastąpiła po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie. Zatem podstawowe znaczenie dla oceny sprawy ma moment nabycia sprzedanej nieruchomości lub praw majątkowych.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego podatnicy użytkowali sprzedaną nieruchomość od 1997r. na podstawie przydziału Spółdzielni Mieszkaniowej na zasadach własnościowego prawa do lokalu, które nieodpłatnie w dniu 08.10.2003r. w formie aktu notarialnego przekształcono w odrębną własność .

Garaż wybudowany na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym spółdzielni mieszkaniowej, stanowi część składową gruntu, (art.47 i 48 Kodeksu cywilnego). Zatem decyzja o przydziale takiego garażu na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego przenosi na nabywcę również udział w gruncie (jako ograniczone prawo rzeczowe). Taki przydział jest zarazem nabyciem praw majątkowych, o jakim mowa w art.10 ust.1 pkt 8 lit. ?b? ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym, należy uznać, że w niniejszej sprawie nabycie przez podatników garażu łącznie z przynależnym do niego udziałem w gruncie na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nastąpiło z dniem wydania decyzji o przydziale (t j. w dniu 05.04.1997r.).

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, podlega dziedziczeniu oraz egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym przy czym możliwe jest przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego- garażu - w prawo własności.

W myśl wyżej powołanych przepisów, zdaniem tutejszego organu podatkowego, za datę nabycia nieruchomości, od której upływa 5-letni termin nie można uznać momentu przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w prawo własności. Jest to bowiem tylko zmiana formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości. Czynności prawnej polegającej na zmianie formy prawnej nie można traktować jako nabycie.

A zatem, w omawianym przypadku, w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lęborku, nabycie prawa do nieruchomości jak i udziału w gruncie nastąpiło w chwili otrzymania od Spółdzielni Mieszkaniowej przydziału spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, czyli w 1997r..

Ustanowienie w dniu 08.10.2003r. odrębnej własności nie może być traktowane jako ponowne nabycie lecz jedynie jako przekształcenie ograniczonego prawa rzeczowego, w prawo własności (odnośnie garażu) oraz w prawo użytkowania wieczystego (odnośnie udziału w gruncie).

W związku z powyższym, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art.10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, bowiem minął 5 letni okres liczony od końca roku kalendarzowego, w którym zostało nabyte spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz regulacje prawne w tym zakresie, podziela się stanowisko podatników, że przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu użytkowego - garażu wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w 2005r..

Na podstawie art. 14b §1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatników, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art.14b § 5 w/w ustawy.

Urząd Skarbowy w Lęborku