P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DG/415-IX/197-36/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.12.2005, sygn. DG/415-IX/197-36/05, Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie: - art. 14a § 1, art. 14a § 3 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznaje stanowisko Państwa zawarte we wniosku z dnia 06 października 2005 r. (wpływ do Urzędu 07 października 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawidłowości sporządzania deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy (PIT-5)

za nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

W dniu 07 października 2005 r. złożyli Państwo w Urzędzie - za pośrednictwem pełnomocnika - wniosek o udzielenie przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek uzupełniono pismami z dnia 31 października oraz 16 listopada 2005 r..

Z treści wniosku wynika, iż w 2005 roku uzyskują Państwo przychody z tytułu najmu lokali znajdujących się w kamienicy położonej w ..., przy ul. ... oraz z tytułu najmu nabytej aktem notarialnym nieruchomości gruntowej położonej w ... przy ul. ... . W związku z uzyskiwaniem przychodów z najmu, w trakcie roku podatkowego składają Państwo indywidualnie deklaracje na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy (PIT-5), w których - zgodnie z udziałem we współwłasności małżeńskiej - wykazują Państwo w poszczególnych pozycjach części M deklaracji łączne kwoty przychodów, kosztów oraz dochodów z tytułu najmu lokali w kamienicy i nieruchomości gruntowej.

Zapytanie Państwa dotyczy prawidłowości sporządzania deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy (PIT-5).

Państwa zdaniem, sposób sporządzania przez Państwa deklaracji PIT-5 jest prawidłowy.

Ocena prawna Państwa stanowiska w sprawie.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze są oddzielnym źródłem przychodów.

W ciągu roku od dochodów z tytułu najmu, sumowanych narastająco, należy bez wezwania wpłacać zaliczki w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego , w terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku (art. 44 ust. 1 pkt 2, ust. 3 oraz ust. 6 cyt. ustawy).

Podatnik uzyskujący przychody z najmu przystępuje do wypełniania deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy (PIT-5) od wypełnienia części M deklaracji - dotyczącej najmu, podnajmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, gdzie wykazuje dane dotyczące poszczególnych źródeł przychodu, tj. wskazuje miejsce położenia źródła przychodu, określa swój udział procentowy oraz (narastająco od początku roku): przychód, koszty, dochód (ewentualnie stratę). Jeżeli osiąga przychody z kilku źródeł, dane zapisuje w rozbiciu na poszczególne źródła przychodu objęte odrębnymi umowami. W przypadku, gdy źródeł przychodów jest więcej niż pozycji wymienionych w części M deklaracji, należy dodatkowo wypełnić (jako załącznik do deklaracji PIT-5) formularz PIT-5/A - część C. Sumaryczne dane wynikające z części M oraz załącznika wykazuje się w odpowiedniej rubryce części C deklaracji PIT-5 - w wierszu "Najem, podnajem lub dzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze".

Mając powyższe na uwadze, prawidłowo sporządzona deklaracja na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy (PIT-5), w części M powinna zawierać odrębnie dane dotyczące poszczególnych miejsc położenia źródeł przychodu.

Zatem mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia, jak również zmiany stanu prawnego stanowiącego podstawę jej wydania.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy