Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9.09.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez pana w powyższym wniosku jest nieprawidłowe.
Wnioskiem z dnia 9.09.2004 r. (data wpływu do tut. urzędu 12.09.2005 r.) zwrócił się pan do tutejszego organu podatkowego o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczących uznania za koszty uzyskania przychodu diet z tytułu podróży służbowych, jakie odbywa pan w celu pełnienia dyżurów lekarskich. Pismem z dnia 27.09.2005 r. (data wpływu 29.09.2005 r.) uzupełnił pan braki w pierwotnie złożonym wniosku. W sprawie tej nie jest prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w ramach prowadzonej prywatnej praktyki lekarskiej pełni pan dyżury lekarskie w Dziale Pomocy Doraźnej w K., tj. miejscowości odległej o 25 km od miejsca zamieszkania. Dyżury trwają 18 godzin (od 17:35 do 11:35). Pytanie pana brzmi, czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość diet, zgodnie z przepisami w tym zakresie. Według pana kwotę diet można odliczyć od przychodu.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu stwierdza, że stanowisko pana w powyższej sprawie jest nieprawidłowe.
W świetle art. 23 ust. 1 pkt 52 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących w części przekraczającej wartość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach. Z przepisu tego wynika, że dla osób prowadzących działalność gospodarczą diety z tytułu podróży służbowych są kosztem uzyskania przychodu. Zaliczenie diety do kosztów będzie mieć miejsce w przypadku odbywania przez prowadzącego działalność gospodarczą podróży służbowej. Z opisanego przez pana stanu faktycznego wynika, że w szpitalu w K. pełni pan dyżury w ramach prywatnej praktyki lekarskiej. W związku z tym nie mamy do czynienia z podróżą służbową, lecz dojazdami z miejsca zamieszkania do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej