Temat interpretacji
Działając na podstawie art.216 § 1 oraz art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku w związku ze złożonym przez Pana wnioskiem z dnia 15.11.2005r. (data wpływu do tut. organu 17.11.2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 22.11.2005r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - stwierdza, iż stanowisko zajęte przez Pana w przedmiocie postawionego pytania jest nieprawidłowe.
Z treści art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) wynika, że stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Dnia 17.11.2005r. do Urzędu Skarbowego w Prudniku wpłynął Pana wniosek z dnia 15.11.2005r. uzupełniony pismem z dnia 22.11.2005r. w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego, a mianowicie czy wydatki ponoszone na czesne z tytułu podjęcia nauki, koszty dojazdu do uczelni prywatnym samochodem mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu?
W złożonym wniosku wskazał Pan, iż 19 września 2005r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej związanej z usługami sekretarskimi i tłumaczeniami. Działalność ta polega na pozyskiwaniu zleceniodawców, zbieraniu dokumentów niezbędnych do przedłożenia do rozliczenia podatków od dochodów przed zagranicznymi urzędami finansowymi i przekazywania ich do zagranicznych firm podatkowych zajmujących się tą problematyką.
Chciałby Pan w przyszłości nawiązać współpracę z zagranicznymi firmami by kojarzyć ze sobą pracowników z naszego regionu z pracodawcami na terenie państw Unii Europejskiej. Celem Pana jest zbudowanie kompleksowego systemu, który pozwoliłby podjąć legalną pracę za granicą. System ten obejmowałby między innymi: załatwienie wszelkich niezbędnych formalności, zorganizowanie transportu i zakwaterowania oraz doradztwo i pomoc w okresie zatrudnienia pracowników w zagranicznych przedsiębiorstwach.
Aby to osiągnąć niezbędna jest teoretyczna wiedza zdobywana na uzupełniających studiach magisterskich na kierunku Marketing i Zarządzanie. Uczelnia ta przygotowuje Pana do pełnienia ról menedżerskich, dostarcza kompendium wiedzy niezbędnej do zarządzania różnymi aspektami działalności firm oraz całym przedsiębiorstwem. Zdobywa Pan wiedzę o ekonomicznych i organizacyjnych aspektach funkcjonowania różnego rodzaju przedsiębiorstw, poznaje zagadnienia rozwoju przedsiębiorstwa, problematykę zarządzania personelem czy zarządzania innowacjami, organizację i kierowanie zespołami pracowników, systemy motywacyjne. Zdobędzie Pan również umiejętności z zakresu zarządzania produkcją, jakością oraz poznaje Pan metody rozwiązywania zagadnień logistycznych przedsiębiorstwa. Ponadto zdobędzie Pan także wiedzę z zakresu finansów firmy, rachunkowości oraz systemów podatkowych.
Uważa Pan, że wydatki ponoszone na naukę i dojazd do szkoły pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskiwanymi przychodami w prowadzonej działalności gospodarczej.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku ustosunkowując się do powyższego stwierdza:
Dla podatników osiągających przychody z działalności gospodarczej w myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23. Wyliczenie w art.23 kosztów, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodu, nie stwarza domniemania, iż wszelkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w art.23, z mocy samego prawa są uznawane za koszty podlegające odliczeniu jako koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej. Przyjmuje się, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, każdy przypadek poza wyraźnie wskazanym w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnym działaniem zmierzającym do osiągnięcia przychodów. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku wydatki ponoszone na czesne i dojazd do uczelni nie warunkują bezpośredniego lub pośredniego przyczynienia się do osiągania przychodów z działalności gospodarczej. Wydatki ponoszone na naukę są Pana osobistymi wydatkami, stanowią bowiem Pana dokształcanie zawodowe, czyli zdobycie dodatkowych kwalifikacji w postaci ukończonych studiów. Również wydatki ponoszone na dojazd na uczelnię stanowią Pana osobisty wydatek związany z dokształcaniem, a nie przyczyniają się bezpośrednio lub pośrednio do osiągania bądź zwiększenia przychodów z działalności gospodarczej.
Ponadto należy zaznaczyć, iż w złożonym wniosku informuje Pan, że "w przyszłości chciałby Pan nawiązać współpracę(...). By to osiągnąć niezbędna jest teoretyczna wiedza zdobyta na Uzupełniających Studiach Magisterskich na kierunku Marketing i zarządzanie". Sam Pan stwierdza, że wiedza zdobywana na studiach będzie pomocna Panu dopiero w przyszłości, a obecnie nie ma związku przyczynowo-skutkowego z prowadzoną działalnością, co potwierdza stanowisko tutejszego organu, że ponoszone przez Pana wydatki na naukę i dojazdy nie stanowią kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej aktualnie działalności gospodarczej.
Jednocześnie tut. organ informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji. Przy czym należy także podkreślić, że zgodnie z przepisem art.14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji i trybie określonym w § 5 wskazanego powyżej przepisu.
Zgodnie z przepisem art.14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które w myśl przepisu ar.223 § 1 w związku z art.239 wskazanej powyżej ustawy należy wnieść do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art.236 § 1 i 2 pkt 1 powołanej ustawy).
Zażalenie stosownie do przepisu art.222 w związku z art.239 ww. ustawy powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Jednocześnie tut. organ informuje, iż zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz.2532 z późn. zm.) zażalenie podlega opłacie skarbowej. Wysokość stawek opłaty określona została w załączniku do ww. ustawy i wynosi 5 zł. od podania i 0,50 zł. od załącznika.