POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDOF/415-55/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.12.2005, sygn. PDOF/415-55/05, Urząd Skarbowy w Gorlicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w x działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej cesji uprawnień z kasy mieszkaniowej.
- stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9.11.2005 r. wnioskodawca złożył osobiście w tut. Urzędzie pismo w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącej cesji uprawnień z kasy mieszkaniowej.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że małżonkowie otwarli 9.11.2001 r. w Banku Pekao SA (Kasa Mieszkaniowa) rachunek oszczędnościowo - kredytowy i zgodnie z warunkami umowy przez okres 36 miesięcy dokonywali wpłat na ten rachunek, korzystając za każdy rok z ulgi mieszkaniowej w wysokości 30% dokonanych wpłat. Aneksem z dnia 21.10.2001 r. do powyższej umowy wydłużono okres oszczędzania do końca stycznia 2005 r. W dniu 28.12.2004 r. małżonkowie dokonali cesji zgromadzonych środków na córkę, która wycofane środki przeznaczy do końca 2005 r. na zakup mieszkania. W związku z tym podatnicy zwracają z zapytaniem; czy w zaistniałej sytuacji powstaje obowiązek zwrotu wykorzystanych odliczeń w podatku dochodowym. Zdaniem podatników nie ma obowiązku po dokonaniu cesji do zwrotu ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w x po rozpatrzeniu sprawy stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr. 134, poz. 1509 ze zm.) obowiązek zwrócenia ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową następuje w okolicznościach wymienionych w art. 27a ust. 13 pkt. 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 r., tj:
- wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
- przeniesienia uprawnień do rachunku oszczędnościowo - kredytowego na rzecz osób trzecich z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych.
Zatem przeniesienie przez podatników uprawnień do rachunku oszczędnościowo - kredytowego na rzecz własnego dziecka nie spowoduje konsekwencji podatkowych w postaci obowiązku doliczenia kwoty uprzednio odliczonej od dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym nastąpiło to przeniesienie. Natomiast w przypadku nie zrealizowania celu systematycznego oszczędzania przez dziecko, które przejęło prawo do rachunku w wyniku cesji, ciąży na nim obowiązek zwrotu ulgi podatkowej. Dlatego nawet gdy dziecko w związku z kontynuacją wpłat na ten rachunek nie korzystało z odliczeń w podatku dochodowym, to aby nie wystąpiła utrata prawa do ulgi podatkowej, jest zobowiązane wydatkować środki zgromadzone na tym rachunku zgodnie z celami systematycznego oszczędzania. W przeciwnym wypadku musi doliczyć w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym kwoty faktycznie odliczone przez rodziców (a gdy i ono korzystało z odliczeń - kwoty faktycznie odliczone przez siebie jak i przez rodziców). Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania interpretacji, a traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Gorlicach