POSTANOWIENIE - Interpretacja - US.II/PDF/415/1/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.01.2005, sygn. US.II/PDF/415/1/05, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 03.01.2005 r. (data wpływu 04.01.2005 r.) i uzupełnione pismem w dniu 19.01.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 03.01.2005 r. zwróciła się Pani z prośbą o interpretację stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie zaliczenia w ciężar kosztów odsetek od kredytów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zakupiła Pani lokal mieszkalny, który po dokonaniu niezbędnych remontów będzie służył prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie praktyki lekarskiej.

Na zakup tego lokalu oraz na prace związane z przekształceniem go na gabinet lekarski zaciągnęła Pani kredyty w dwóch bankach. Przedmiotowy gabinet lekarski zostanie ujęty w ewidencji środków trwałych, a odsetki od kredytów będą stanowiły koszt uzyskania przychodów z chwilą przyjęcia lokalu do używania, o czym mowa w Pani piśmie uzupełniającym z dnia 18.01.2005 r. (data wpływu 19.01.2005 r.).

Wobec tak przedstawionego stanu faktycznego, pyta Pani - czy odsetki od powyższych kredytów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponieważ we wniosku nie zostało określone, od kiedy odsetki miałyby stanowić koszt uzyskania przychodów - naczelnik tut. urzędu skarbowego wezwał Panią do uzupełnienia braków w tym zakresie.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 18.01.2005 r., w którym informuje Pani, że odsetki od tych kredytów zostaną zaliczone w ciężar kosztów w momencie przyjęcia lokalu do używania.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego, zajmując swoje stanowisko w sprawie, zdaniem Pani istnieje związek przyczynowy między zaciągniętymi i zrealizowanymi kredytami, a prowadzoną działalnością gospodarczą i w związku z tym odsetki od ww. kredytów winny być uznane za koszt uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, że stanowisko zajęte we wniosku jest prawidłowe i postanowił jak w sentencji.Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Natomiast z treści art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Załączone dokumenty nie podlegały ocenie.

Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Olsztynie