Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: - Interpretacja - DD/415/5955/37/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.12.2005, sygn. DD/415/5955/37/05, Urząd Skarbowy w Pile

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

- prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług instalowania i konserwacji sprzętu elektrycznego,

- podpisał umowę na świadczenie usług na terenie Francji i Niemiec.

W związku z zaistniałą sytuacją strona występuje z zapytaniem, czy może do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć koszty noclegów.

Powołując się na art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik stoi na stanowisku, iż poniesione przez właściciela wykonującego usługę poza granicami kraju koszty noclegów w hotelach stanowią koszt uzyskania przychodu firmy.

Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 ze zm./ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Zatem wydatki ponoszone przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą jeżeli nie zostały wymienione w art. 23 w/cyt. ustawy stanowią koszt uzyskania przychodu firmy.

Aby wydatek uznany został za koszt uzyskania przychodu musi istnieć związek przyczynowo skutkowy pomiędzy jego poniesieniem, a osiągniętym przychodem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wyjazd poza granicę kraju jest konsekwencją realizacji umowy zawartej z kontrahentami z Francji i Niemiec na wykonanie usług instalowania i konserwacji sprzętu elektrycznego. Powyższe usługi stanowią istotę prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, a ich wykonywanie wiąże się z wyjazdami poza siedzibę firmy.

Zatem w przedstawionej sytuacji poniesione wydatki z tytułu noclegu na terenie Francji i Niemiec są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i stanowią w pełnej wysokości koszt uzyskania przychodu firmy.

Nadmienia się, że fakt poniesienia wydatku aby uznany został za koszt uzyskania przychodu musi być odpowiednio udokumentowany.

Zasady dokumentowania kosztów określa § 12 ust. 1,3 i 4, oraz § 13 i 14 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów /Dz. U. Nr 152, poz.1475 ze zm./.

Według zasad zawartych w powyższych przepisach, zapisy w księdze są dokonywane w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów. Podstawą zapisów w księdze są: faktury VAT, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego, kosztem uzyskania przychodów w pełnej wysokości będą prawidłowo udokumentowane koszty noclegu, poniesione przez właściciela firmy, w związku z wykonywaniem usług będących przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego w obowiązującym stanie prawnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile, uznaje za prawidłowe przedstawione przez stronę stanowisko we wniosku z dnia 26.10.2005 r.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Urząd Skarbowy w Pile