Temat interpretacji
Z treści złożonego w tutejszym organie podatkowym wniosku wynika, że podatnik (leasingobiorca) zawarł w dniu 14.05.2004 r. z Europejskim Funduszem Leasingowym (leasingodawcą) umowę leasingu operacyjnego, którego przedmiotem jest samochód osobowy marki Opel Corsa, używany do działalności gospodarczej. Przedmiotowe auto uczestniczyło w kolizji drogowej podczas czynności związanych z działalnością gospodarczą na terenie C.T. w Rzgowie. Sprawcą wypadku jest osoba prywatna i z jej ubezpieczenia ma zostać pokryta szkoda. Ubezpieczyciel ("X") zwraca za naprawę wartość netto usługi, natomiast podatnik (leasingobiorca) ma zapłacić podatek VAT.
W/g Pani opinii wartość powypadkowej naprawy samochodu osobowego w leasingu nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.
Na podstawie art. 23 b ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust.2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
- została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, w przypadku, gdy jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
- suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Jeżeli podpisana przez podatnika umowa leasingu odpowiada warunkom wyrażonym w art. 23 b ustawy z dnia 26.07.1991 r., a jej zapisy stanowią, iż naprawa pojazdu w przypadku kolizji zostanie dokonana ze środków korzystającego, stwierdzić należy, że koszt ten stanowił będzie dla Podatnika koszt uzyskania przychodów. Ponadto zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W powyższym stanie faktycznym z uwagi na okoliczność, iż wydatki poniesione na naprawę pojazdu są związane z przychodem uzyskiwanym przez Podatnika oraz to, że art. 23 ustawy w/cyt. nie zabrania uznania przedmiotowych wydatków za koszt uzyskania przychodów (w myśl art. 23 ust. 1 pkt 48 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody te nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym, a z pisma Podatnika wynika, że posiada on polisę AC na ten samochód), wydatek poniesiony na naprawę uszkodzonego pojazdu będącego przedmiotem umowy leasingu stanowi dla Podatnika koszt uzyskania przychodu. W przypadku otrzymania przez korzystającego (Podatnika) kwoty odszkodowania wypłaconego przez zakład ubezpieczeń, w którym ubezpieczony był sprawca szkody, stanowi ona dla Podatnika przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, w myśl bowiem postanowień art. 14 ust. 2 pkt 12 w/w ustawy, przychodem z działalności gospodarczej jest również otrzymane odszkodowanie za szkody dotyczące składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Kwota odszkodowania jest należnością ubezpieczonego (podatnika), a sposób rozliczenia naprawy powypadkowej - czy nastąpi z woli podatnika w formie bezgotówkowej (ubezpieczyciel przekaże ją bezpośrednio osobie, która wykonała naprawę), czy też podatnik odbierze ją osobiście i sam dokona zapłaty - nie ma znaczenia z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego regulujących problematykę kosztów uzyskania przychodów.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pani wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu nie potwierdza Pani stanowiska w sprawie i uznaje je za nieprawidłowe.
Stosownie do przepisu art. 14 b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14 b.