Stan faktyczny - Interpretacja - BI/005-1110/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.03.2005, sygn. BI/005-1110/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Pracownikom spółki z o.o., w wyniku badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wskazano konieczność noszenia okularów podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Pracownicy otrzymali zaświadczenia lekarskie od lekarza medycyny pracy wskazujące potrzebę zaopatrzenia w okulary, w związku z czym pracodawca - spółka z o.o. zobligowana jest do zwrotu pracownikom kosztów ich zakupu.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra (...).

W myśl art. 237 § 1 i 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.) pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Pracodawca jest obowiązany dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach.

Jednocześnie zgodnie z treścią § 8 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika zatem, że - jeżeli pracownik, który został skierowany przez pracodawcę na profilaktyczne badania lekarskie, otrzyma zaświadczenie od lekarza medycyny pracy wskazujące potrzebę zaopatrzenia pracownika w okulary korygujące wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego - wówczas pracodawca zobligowany jest do zwrotu kosztów ich zakupu. Kwota przedmiotowego zwrotu jest zaś zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

Reasumując w stanie faktycznym opisanym w zapytaniu przychód uzyskany przez pracownika w związku ze zwrotem kosztów zakupu okularów niezbędnych podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Izba Skarbowa w Gdańsku