Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śl. stwierdza, że stanowisko Pani - przedstawione we wniosku z dnia 27.05.2005 r., który wpłynął w dniu 03.10.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia w koszty uzyskania przychodu stroju roboczego w szczególności fartucha, bluzy i spodni jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 03.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śl. wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a §4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie prywatnych praktyk lekarskich . Odbiorcą Pani usług są zarówno indywidualni pacjenci jak również Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich, na rzecz którego świadczy Pani usługi medyczne polegające na pełnieniu dyżurów na oddziale intensywnej terapii i anestezjologii.
Jak wynika z Pani pisma wątpliwość Pani budzi możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu stroju roboczego w szczególności fartucha, bluzy i spodni. We wniosku wyraziła Pani pogląd, że powyższe wydatki w myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000r. ze zmianami) będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.
Art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000r. ze zmianami) stanowi, iż kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę zwrotu "wszelkie koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodu" oznacza, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych koniecznych wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Jeżeli ze względu na wymagania sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy podatnik jest zobowiązany do wykonywania pracy w odzieży ochronnej, to wydatki poniesione na jej zakup można uznać za wydatki niezbędne do uzyskania przychodu. Wykonywanie zawodu lekarza wiąże się niewątpliwie z obowiązkiem noszenia odzieży zastępczej (odzieży roboczej lekarza, a w szczególności fartucha, bluzy wraz ze spodniami), a zatem wydatki na jej zakup będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śląskich uznał wyrażone we wniosku stanowisko za prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.