Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005-1162/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.03.2005, sygn. BI/005-1162/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

W 1992r. Podatnicy ponieśli nakłady (w kwocie 100.000.000zł - przed denominacją) na wybudowanie pawilonu handlowego w hali targowej. Pawilon ten nie jest na stałe związany z gruntem - jest umieszczony na drewnianych legarach. Pawilon ten nigdy nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i koszty jego utrzymania nie stanowiły kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej. W 2004r. podatnicy sprzedali ten pawilon.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne.

W myśl art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przed-miot własności.

Ponieważ Kodeks cywilny nie zawiera definicji rzeczy ruchomej, dlatego należy stwierdzić, iż rzeczy, które nie są nieruchomościami - są rzeczami ruchomymi.

Zgodnie z treścią art. 47 § 1-3 Kodeksu cywilnego część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.

Z kolei w treści art. 48 Kodeksu cywilnego została wyrażona zasada superficies solo cedit, a mia-nowicie z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Zgodnie z tą zasadą wszystko, co jest trwale związane z gruntem stanowi jego część składową i nie może być odrębnym przedmiotem obrotu prawnego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że wybudowany przez podatników pa-wilon handlowy nie jest na stałe związany z gruntem, dlatego nie można go uznać za część składową nieruchomości.

Zatem w świetle uregulowań zawartych w Kodeksie cywilnym należy ten pawilon handlowy uznać za rzecz ruchomą.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fi-zycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów, z zastrzeżeniem ust. 2, jest odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Jak stanowi art. 10 ust. 2 przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się m.in. do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1.

Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2004r., przychodem z działalności gospodarczej są również:

przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi
  • ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści tego przepisu wynika, iż przychodów ze sprzedaży przedmiotowego pawilonu handlowego nie można uznać za przychody z działalności gospodarczej, ponieważ nigdy nie został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych a koszty jego utrzymania nie stanowiły kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż pawilonu handlowego, będącego rzeczą ruchomą, dokonana po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie stanowi źródła przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Izba Skarbowa w Gdańsku