P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-410/INT/19/ACH/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2006, sygn. PD-410/INT/19/ACH/06, Urząd Skarbowy w Brzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, §4 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 02.03.2006r( wpływ do tutejszego Urzędu 06.03.2006r) w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w zeznaniu rocznym uzyskanych dochodów w kraju i za zagranicą-w Niemczech, uznaje za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie ? art. 14a § 4 Ordynacji.

Pismem z dnia 02.03.2006r( wpływ do tutejszego Urzędu 06.03.2006r) zwrócił się Pan do tutejszego urzędu o interpretację przepisów prawa podatkowego.
Z treści złożonego pisma wynika, iż w 2005 roku osiągnął Pan dochody z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w kraju opodatkowanej w formie zasad ogólnych jak również z tytułu zatrudnienia w firmie niemieckiej.
Zapytanie Pana brzmi, czy w zeznaniu rocznym PIT-36 należy wykazać całą kwotę uzyskanego dochodu z pracy w Niemczech przeliczoną na złote PLN, czy pomniejszoną o 30 diet. Jeżeli pomniejszoną o 30 diet , to w jaki sposób przeliczyć te diety, czy według kursu w danym dniu, czy kursu z dnia wypłaty wynagrodzenia.
Pana zdaniem, w zeznaniu należy wykazać dochód pomniejszony o równowartość 30 diet przeliczonych według kursu z dnia wypłaty wynagrodzenia.

Rozpatrując sprawę, należy stwierdzić co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów ( nieograniczony obowiązek podatkowy).
Natomiast art. 4a powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Przedmiotowa umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowaniu w zakresie podatku od dochodu i majątku podpisana w dniu 14 naja 2003r ( Dz. U. z 2005r Nr 12 poz. 90)
W świetle art. 15 w/w umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie ( w tym przypadku w Polsce ) osiąga z pracy najemnej, mogą być opodatkowane tylko w tym państwie , chyba że wykonuje pracę w drugim umawiającym się Państwie ( tj. w Niemczech). Jeśli praca jest tam wykonywana, wówczas osiągnięte za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w drugim państwie ( w tym przypadku w Niemczech).
W związku z powyższym, jeśli podatnik osiągnął oprócz dochodów uzyskanych i opodatkowanych w Polsce również dochody podlegające opodatkowaniu w Niemczech , to ma tu zastosowanie przepis art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego ? jeśli podatnik oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych ? podatek określa się w następujący sposób:
1)do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust.1,
2)ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
3)ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Jednakże, ustawodawca na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 w/w ustawy zwolnił z opodatkowania część dochodów osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca: zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet.
Z powyższego wynika, iż pojęcie ? równowartości diet? w rozumieniu niniejszego przepisu oznacza kwotę diety w odpowiedniej dla kraju walucie obcej, gdyż przepis ten nie przyznaje podatnikom nim objętym diet lecz zwolnienie przedmiotowe określane poprzez przyjęcie ich równowartości.
Zatem skoro podatnik wykonał pracę w Niemczech uzyskując wynagrodzenie w Euro , a diety o których mowa są również wyrażone w Euro , to wartość wynagrodzenia w Euro należy pomniejszyć o równowartość nie więcej niż trzydziestu diet wyrażonych w tej samej walucie. W tej sytuacji przeliczanie równowartości diet na złote polskie jest zbędne ( nie przewidują go przepisy ustawy), zaś czynność przeliczenia na złote dochodów nastąpi już po pomniejszeniu ich o powołane wyżej diety.
Natomiast przychody w walutach obcych należy przeliczyć na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.
Zatem zajęte przez Pana stanowisko w sprawie uznano za prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. >br> Stosownie z art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji , organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia , o którym mowa w art. 14a § 4 , jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja , o której mowa w art. 14a § 1 , jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 ( art. 14b § 2 Ordynacja podatkowa).
Od niniejszego postanowienia na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa służy prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia ? art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.

Urząd Skarbowy w Brzegu