Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
NACZELNIK URZĘDU SKARBOWEGO W GRUDZIĄDZU działając na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 7 stycznia 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
p o s t a n a w i a
uznać za zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego stanowisko Pani wyrażone we wniosku z dnia 11 stycznia 2005r. (wpływ w dniu 14 stycznia 2005r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 stycznia 2005r. (wpływ w dniu 25 stycznia 2005r.)
UZASADNIENIE
Stan faktyczny sprawy:
Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie udzielania korepetycji z języka angielskiego. Podatek dochodowy od osób fizycznych opłaca na zasadach ogólnych, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Od miesiąca października 2004r. podjęła Pani studia w Wyższej Szkole Humanistycznej w Łodzi - kierunek filologia angielska. Czesne za studia uzupełniające magisterskie opłaca Pani w pierwszym roku 355,-zł miesięcznie, w drugim roku 455,-zł miesięcznie.
Pytanie:
Czy opłacane czesne za studia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie korepetycji oraz czy zapłacone czesne za miesiąc październik i listopad można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w grudniu 2004 roku?
Stanowisko Pani
Studia na tym kierunku w dużym stopniu podwyższą kwalifikacje językowe i tym samym jakość wykonywanych usług w zakresie korepetycji, w związku z tym wydatki ponoszone na czesne mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tej działalności gospodarczej.
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów oparta jest na swoistej klauzuli generalnej, zgodnie z którą podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wszelkich poniesionych kosztów pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalności gospodarczą, a poniesienie tych kosztów ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Koniecznym również warunkiem jest prawidłowe udokumentowanie poniesionego wydatku.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż ponoszone przez Panią wydatki na czesne za studia uzupełniające magisterskie na kierunku filologia angielska związane są z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie udzielania korepetycji z języka angielskiego.
Zatem w świetle powyższego wydatki ponoszone przez Panią na studia magisterskie uzupełniające w Wyższej Szkole Humanistycznej w Łodzi mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Wskazać jednak należy, iż na podatniku jako na tym, który osiąga w działalności gospodarczej przychody z poniesienia określonych wydatków spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami (w tym także na podnoszenie kwalifikacji zawodowych) a osiąganymi przychodami z tej działalności. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.
Wydatki te winny być udokumentowane dowodami, o których mowa w przepisach §§ 12 i 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) i zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dniu ich poniesienia.
Zgodnie z art. 22 ust. 4 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.
Jeśli więc wydatki na czesne za miesiące październik i listopad 2004 roku zostały poniesione w 2004 roku może je Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 2004 roku (w grudniu 2004r.).
Reasumując powyższe należało postanowić jak w sentencji niniejszego postanowienia.
POUCZENIE:
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na postanowienie zawierające interpretację stronie na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia.