Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1- 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60),w związku z wnioskiem z dnia 28.01.2005 roku (data wpływu-31.01.2005r.), o interpretację przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej sposobu rozliczenia kosztów kredytu
zaciągniętego na zakup w 2004 roku akcji banku, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska strony w sprawie, zaprezentowanego w piśmie z dnia 09.02.2005 roku (wpływ do organu podatkowego w dniu 10.02.2005 r.)
postanawia
-nie potwierdzić stanowiska zawartego w piśmie z dnia 09.02.2005 roku, uzupełniającego stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 28.01.2005 roku (data wpływu 31.01.2005 roku) w części dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu spłaty kredytu zaciągniętego na zakup akcji i opłat związanych z uruchomieniem tego kredytu.
UZASADNIENIE
W piśmie z dnia 28.01.2005 roku (data wpływu 31.02.2005 rok) strona przedstawia następujący stan faktyczny:
W 2004 roku zakupiono akcje banku, sfinansowane kredytem. W związku z powyższym poniesiono dodatkowe koszty wynikające z prowizji banku, oprocentowania kredytu, opłat skarbowych.
Zapytanie dotyczy kwestii, czy koszty te będą kosztami uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży akcji?
Zdaniem strony, jeżeli sprzedaż akcji nie nastąpiła w 2004 roku, to koszty związane z zaciągnięciem i spłatą kredytu należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w roku, w którym uzyskano przychód ze sprzedaży akcji.
Organ podatkowy nie podziela tego stanowiska.
W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa:
art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity-Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 z późn.zm.).
Zgodnie z zasadą określoną w art. 23 ust. 1 pkt 38 w/w ustawy o podatku dochodowym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych. Stosownie do art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy o podatku dochodowym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).
Zatem zdaniem tutejszego organu podatkowego, w sytuacji gdy strona w 2004 roku:
1)nie uzyskała przychodu ze zbycia akcji finansowanych kredytem, a spłaciła odsetki od zaciągniętego na ich zakup kredytu - to w złożonym zeznaniu PIT-38 może wykazać spłacone lub skapitalizowane w roku podatkowym odsetki w rubryce "koszty uzyskania przychodu."
2)uzyskała przychód ze sprzedaży części akcji finansowanych kredytem i spłaciła odsetki od zaciągniętego kredytu - w PIT-38 może wykazać spłacone lub skapitalizowane w ciągu roku odsetki - w rubryce "koszty uzyskania przychodu".
W żadnej z w/w sytuacji kosztu uzyskania przychodu nie będzie stanowiła spłata kredytu zaciągniętego na zakup akcji ani opłaty związane z uruchomieniem tego kredytu.
Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.
Pouczenie
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w
drodze decyzji przez organ odwoławczy.Na niniejsze postanowienie, służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, o czym stanowi art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.