POSTANOWIENIE w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. - Interpretacja - PD/415-4/2006

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.03.2006, sygn. PD/415-4/2006, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego, po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 17.02.2006 roku i dokonaniu oceny prawnej; orzeka w następujący sposób:
stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek.
Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia. W dniu 14.02.2006 roku zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego;Podatnik jest współwłaścicielem lokalu użytkowego z rodzicami oraz prowadzi działalność gospodarczą na swoim udziale -25 m2 i na 25m2 użyczonych bezpłatnie od rodziców. Podatnik ponosi wydatki związane z opłatami za zużytą energię elektryczną, gaz, ogrzewaniem użyczonej części lokalu oraz podatek od nieruchomości dotyczący tej części. Na wyżej wymienione wydatki wystawiane są na nazwisko Podatnika faktury VAT, a na podatek od nieruchomości pokwitowania (decyzja w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości przy ul. Kościuszki 53 od budynku związanego z działalnością gospodarczą o pow. 50 m2 oraz grunty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą o pow. 68 m2 wystawiona jest również na nazwisko Podatnika). Wątpliwość budzi to, czy w związku z bezpłatnym użyczeniem części lokalu można wliczać w koszty działalności wydatki za zużytą energię elektryczną, za gaz na ogrzewanie tej części lokalu jak również związane z podatkiem od nieruchomości.

Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepisach art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych / jedn. tekst Dz.U z 2000 roku Nr 14, poz.176 z późn. zm. /, który stanowi ? cyt. ?kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23? - przedstawiono następujące stanowisko: cyt. ?Uważam iż mogę zaliczać w koszty działalności gaz, energię elektryczną oraz podatek od nieruchomości?.
Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych / jedn. tekst Dz.U z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm. / Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.
Stosownie do treści przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /jedn. tekst Dz.U z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, wskazuje to, że za koszt uzyskania przychodów może być uznany jedynie wydatek, który pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodów. Oznacza to, że wydatki dotyczące użyczonej na prowadzenie działalności gospodarczej części lokalu, a związane z opłatami za zużytą energię elektryczną, gaz oraz podatek od nieruchomości będą stanowiły koszt uzyskania przychodów ze źródła jakie stanowi pozarolnicza działalność gospodarcza.
Niniejsza interpretacja:
dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.,nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim