![](https://g.infor.pl/p/_files/37833000/shutterstock-2242197575-37833120.jpg)
Temat interpretacji
Zgodnie ze stanem faktycznym sp. z o.o. ... dokonuje zakupu kawy, herbaty oraz cukru do biura, gdzie są one dostępne dla wszystkich pracowników firmy w czasie wykonywania przez nich pracy.
Wnioskodawca pozostaje na stanowisku, iż w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłady poniesione na zakup tych towarów stanowią przychód pracowników, jednak z uwagi na fakt, iż trudne jest ustalenie ile i który pracownik otrzymał, nie podlegają opodatkowaniu.
Zgodnie z zapisem art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. W myśl art. 11 ust. 1 przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.Z redakcji omawianego przepisu wynika, że do świadczeń w naturze odnosi się wyłącznie pojęcie otrzymanych i nie może być rozumiane inaczej niż w taki sposób, że podatnik faktycznie (fizycznie) posiadł wartość nakładów.Zatem przychodem w rozumieniu art. 11 ust. 1 będą wyłącznie wartości otrzymanych świadczeń w naturze, a nie jak tego wymaga przepis w stosunku do pieniędzy i wartości pieniężnych - również postawienie ich do dyspozycji podatnika.