Podatniczka jest jedynym spadkobiercą testamentowym domu, w którym mieszka. Testament został sporządzony w formie aktu notarialnego. Nie dokonano sto... - Interpretacja - PF-2/415/342/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.03.2006, sygn. PF-2/415/342/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatniczka jest jedynym spadkobiercą testamentowym domu, w którym mieszka. Testament został sporządzony w formie aktu notarialnego. Nie dokonano stosownych wpisów do księgi wieczystej. Dom wymagał całkowitego remontu, zatem podatniczka poniosła wydatki na jego remont. Dotychczas podatniczka nie korzystała z ulgi remontowej. Podatniczka stoi na stanowisku, iż będzie mogła odliczyć poniesione wydatki w ramach ulgi remontowej.
Organ podatkowy informuje, że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 1, ust. 3 pkt 2 oraz ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14., poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003r., podatnikom którzy ponieśli wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego, przysługuje prawo odliczenia tych wydatków. Wydatki winny być udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
Stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956) w latach 2004-2005 przysługuje ulga mieszkaniowa, o której mowa w art. 27a ust. 1, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Rodzaje wydatków uprawniających do ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu lub budynku mieszkalnego zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego wymieniony został w załączniku nr 1 do wyżej powołanego rozporządzenia.
Do uzyskania prawa do ulgi z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego niezbędne jest równoczesne spełnienie warunków określonych w art. 27a ust. 1 pkt 1, ust. 3 pkt 2 lit b) oraz ust. 4-7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:
1)podatnik musi ponieść wydatki na wskazany w ustawie cel, tj na remont lub modernizację,
2)podatnik musi wykazać, iż wydatki dotyczą lokalu mieszkalnego, zajmowanego na podstawie tytułu prawnego,
3)wydatki muszą być poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe,
4)wysokość tych wydatków należy udokumentować fakturami VAT lub dowodami odprawy celnej,
5)podatnik musi ponieść wydatki na minimalną kwotę wynoszącą 567,00zł.

Przepisy podatkowe dotyczące ulgi z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego nie precyzują jaki tytuł prawny do budynku bądź lokalu ma posiadać osoba chcąca skorzystać z ulgi remontowej.
Jednakże na gruncie prawa za taki tytuł prawny uważa się między innymi:
akt własności,
decyzje administracyjną,
umowę użyczenia,
umowę najmu lub dzierżawy,
umowę podnajmu lub poddzierżawy,
inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego (np. dowód stwierdzający nabycie w drodze kupna, spadku, darowizny).
Przy analizie tytułu prawnego do budynku mieszkalnego, jakim jest dowód stwierdzający nabycie w drodze spadku, odwołać się należy do regulacji zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964r.- kodeks cywilny (Dz.U. z 1964r., Nr 16, poz. 93 z późniejszymi zmianami). Przepis art. 924 kodeksu cywilnego stanowi, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast zgodnie z art. 925 kc spadkodawca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Z art. 926 § 1 kc wynika zaś, że powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Nabycie spadku następuje zatem z mocy prawa z chwilą śmierci spadkodawcy. Jednakże, aby fakt ten wywoływał skutki prawne konieczne jest postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Bez takiego postanowienia spadkobierca nie jest w stanie udowodnić faktu posiadania tytułu prawnego do zajmowanego budynku mieszkalnego.

Natomiast z punktu widzenia prawa do zastosowania odliczenia z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego istotnym jest to, że postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku ma charakter deklaratoryjny tj. potwierdza jedynie fakt nabycia spadku. Oznacza to zatem, że wydatki poniesione przez spadkobiercę na remont i modernizację budynku mieszkalnego po śmierci spadkodawcy są już wydatkami ponoszonymi na remont własnego budynku mieszkalnego. Brak postanowienia sądu w chwili ponoszenia w/w wydatków nie jest przeszkodą dla zastosowania odliczenia, jednakże postanowienie sądu winno istnieć w momencie weryfikacji rocznego zeznania podatkowego przez organ podatkowy. Tylko w ten sposób osoba ta będzie mogła potwierdzić fakt posiadania prawa własności do lokalu mieszkalnego należącego wcześniej do spadkodawcy. Bez postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku można jedynie domniemywać, że dana osoba np. powołana w testamencie, będzie spadkobiercą majątku zmarłego.
W świetle powyższych wyjaśnień należy stwierdzić, iż aby podatniczka mogła bez żadnych zastrzeżeń korzystać z ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, oprócz testament winna również posiadać postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, bowiem są to dwie różne instytucje prawne.

Reasumując, jeżeli poniesione wydatki mieszczą się w wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego zawartym w wyżej powołanych przepisach, zostały udokumentowane fakturami VAT, a podatniczka będzie posiadała postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, przysługuje jej prawo do odliczenia poniesionych wydatków w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej.

Tutejszy organ informuje, iż interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.
Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu