Na podstawie art.14a §3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (tekst jednolity. Dz.U.z 2005r. Nr 8 poz.60), w związku ze złożon... - Interpretacja - 1426-PD-415/6/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.03.2005, sygn. 1426-PD-415/6/05, Urząd Skarbowy w Siedlcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14a §3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (tekst jednolity. Dz.U.z 2005r. Nr 8 poz.60), w związku ze złożonym przez Pana W. wnioskiem z dnia 24.01.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż dochody uzyskane z tytułu wynajmu 3 pokoi gościnnych , w budynku mieszkalnym położonym na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku, są wolne od podatku dochodowego, za prawidłowe .

UZASADNIENIE

Zgodnie z przedstawionym w powyższym piśmie stanem faktycznym, podatnik jest posiadaczem gospodarstwa rolnego o powierzchni przekraczającej 1 ha, położonego na terenie gminy wiejskiej, na którym wybudowany został budynek mieszkalny , składający się z trzech pokoi.W najbliższym czasie podatnik chciałby wynająć te pokoje osobom chcącym skorzystać z wypoczynku na terenie wiejskim. Zdaniem Pana W. dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5 są wolne od podatku dochodowego. W ocenie podatnika, określone w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunki uprawniające do zwolnienia z opodatkowania są w pełni w jego przypadku spełnione , czyli uzyskane dochody z działalności agroturystycznej są zwolnione z podatku.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.Dz.U.z 2000r.Nr 14,. poz.176 z późn.zm.)-wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. Zwolnienie określone w tym przepisie uzależnione jest więc od spełnienia łącznie kilku warunków, a mianowicie:

  • najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,
  • budynki w których pokoje przeznaczone są na wynajem, położone są na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym, -przedmiotem usług musi być najem pokoi osobom przebywającym na wypoczynku,
  • liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Ponadto ww. przepis stanowi, że jeżeli spełnione są powyższe warunki również dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, którym wynajęto pokoje nie podlegają opodatkowaniu. Gospodarstwem rolnym , na podstawie art.2 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest gospodarstwo w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym, którym -zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust.1 ustawy z dnia 15 listopada 1984r.o podatku rolnym (Dz.U.z 1993r. Nr 94, poz.431 ze zm.)-jest obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej. Zatem zwolnieniem nie zostały objęte dochody z wynajmu pokoi znajdujących się w budynkach innych niż mieszkalne np. w domkach turystycznych, letniskowych czy też dochody z najmu pola namiotowego. Zwolnienie nie przysługuje również, gdy dom mieszkalny nie jest położony na terenie gospodarstwa rolnego, a także gdy budynek mieszkalny i gospodarstwo rolne znajdują się na terenie miasta.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Siedlcach