Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek
postanawia
uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 18.02.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w latach 1998 - 1999
korzystała Pani z odliczeń mieszkaniowych w ramach tzw. "dużej ulgi" w związku z zakupem lokalu mieszkalnego od dewelopera. W latach 2000 - 2003 nie korzystała Pani z "ulgi budowlanej". W 2004r. sprzedała Pani to mieszkanie i od tego samego dewelopera zakupiła Pani nowy, większy lokal mieszkalny. Ponieważ limit odliczeń od podatku uległ zwiększeniu, w zeznaniu podatkowym za 2004r. wykazała Pani wydatki na zakup nowego mieszkania.
Zdaniem Pani w opisanej sytuacji, będzie Pani mogła skorzystać z opisanego odliczenia, gdyż poprzednie mieszkanie jak i to nabyte w 2004r. zakupiła Pani od tego samego dewelopera, wobec tego uważa Pani, iż są to prawa nabyte - kontynuacja tej samej inwestycji realizowanej przez tego samego dewelopera.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:
Stosownie do art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zmian.) - w brzmieniu obowiązującym do końca 2001r., podatek dochodowy od osób o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone m.in. na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego - lit. a, na budowę budynku mieszkalnego - lit. b, na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej - lit. c, zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej - lit. d, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu - lit. f.
Z treści art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001r. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) podatnikom, którzy w latach 19997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) - f) ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuacje danej inwestycji, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2004r.
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, w latach 1998 - 1999 poniosła Pani wydatek na własne cele mieszkaniowe przeznaczone na zakup mieszkania od dewelopera i skorzystała z możliwości odliczenia od podatków poniesionych wydatków w ramach "dużej ulgi". Inwestycja mieszkaniowa została zakończona.
Obecnie chciałaby Pani skorzystać z niewykorzystanej części limitu "dużej ulgi budowlanej", gdyż poniosła Pani wydatek na zakup nowego, większego mieszkania (wpłata dokonana w 2004r. do tego samego dewelopera).
W związku z powyższym nie może Pani skorzystać z praw nabytych, o których mowa w art. 4 ust. 2 powołanej ustawy z dnia 21 listopada 2001r., ponieważ nie kontynuuje Pani inwestycji rozpoczętej przed dniem 1 stycznia 2002r., a więc nie może Pani dokonać odliczeń wydatków poniesionych na zakup mieszkania w 2004r. w ramach niewykorzystanego limitu "dużej ulgi mieszkaniowej".
Zakup nowego mieszkania u tego samego dewelopera w świetle cytowanych przepisów, nie może być traktowana jako kontynuacja tej samej inwestycji.
Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa -Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.