Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), w odpowiedzi na wniosek Płatnika z dnia 25 stycznia 2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego (data wpływu: 4 luty 2005 r.)postanawia odmówić potwierdzenia prawidłowość stanowiska Płatnika.
UZASADNIENIE
Spółka zwróciła się z zapytaniem dotyczącym kwestii, czy kwota składki opłacana przez Spółkę z tytułu zawartej przez nią umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu Spółki stanowi przychód osób pełniących funkcję w zarządzie Spółki, a tym samym czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zdaniem Spółki przedmiotowa składka opłacona przez Spółkę jako, że umowa ubezpieczenia jest umową bezimienną nie stanowi przychodu osób pełniących funkcję w zarządzie Spółki, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Możliwość ubezpieczenia członków zarządu od odpowiedzialności cywilnej zapewnia członkowi zarządu ochronę przed stratami finansowymi wynikającymi z obowiązku pokrycia szkód powstałych wskutek podejmowania przez niego decyzji. Dodatkową korzyścią dla niego jest fakt, że to spółka
zawiera umowę ubezpieczenia członka zarządu i opłaca składkę na to ubezpieczenie.
W świetle powyższego składki opłacane przez spałkę na ubezpieczenie członka zarządu od odpowiedzialności cywilnej są nieodpłatnym świadczeniem.
Składki te należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Od przychodów tych płatnik (spółka) nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy, jedynie podatnik (członek zarządu lub rady nadzorczej) ma obowiązek wykazać je w zeznaniu rocznym, łącznie z innymi przychodami i obliczyć należny podatek według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym odrosób fizycznych.
Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Natomiast, na podstawie art. 14b § 2 OP, interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 O.p. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 O.p. podatkowej. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).