POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDI/005/1/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.03.2005, sygn. PDI/005/1/05, Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 06.01.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - potwierdza prawidłowość stanowiska podatnika.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku, z dnia 06.01.2005 roku, stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, posiadając status zakładu pracy chronionej. W roku 2004 zakupił Pan z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych środki trwałe. Wątpliwości Pana dotyczą ustalenia czy odpisy amortyzacyjne od zakupionych środków trwałych z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stanowią koszty podatkowe.

Aby koszt poniesiony przez podatnika mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być łącznie spełnione dwa warunki:
1. wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu (musi istnieć bezpośredni związek przyczynowy między wydatkiem a przychodem),
2. wydatek nie może być wymieniony w art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jako nie uznawany za koszt uzyskania przychodu.
Jednocześnie art. 22 ust. 8 w/w ustawy stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tyt. zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uzwzględnieniem art. 23 w/w ustawy. Równocześnie art. 23 ust. 1 ustawy nie pozwala zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niektórych odpisów amortyzacyjnych, między innymi wyklucza możliwość uznania za koszty uzyskania przychodów:
1) odpisów z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywanych w/g zasad okreslonych w art. 22a - 22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie (art. 23 ust. 1 pkt 45 w/w ustawy),
2) nabytych nieodpłatnie, oddanych do nieodpłatnego używania (art. 23 ust. 1 pkt 45a, w/w ustawy).
Ponieważ w sytuacji, o której mowa w zapytaniu, zakup środków trwałych był sfinansowany z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czyli ze środków własnych podmiotu gospodarczego - należy uznać, że podatnik ma prawo zaliczać odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zadarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie