Temat interpretacji
Postanowienie
Na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani ..., złożonego w tut. organie podatkowym dnia 06 grudnia 2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
uznaję za prawidłowe
stanowisko podatnika, że otrzymana na poczet dostaw towarów zaliczka nie podlega wykazaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz nie stanowi przychodu w celu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli w okresie sprawozdawczym nie nastąpiła dostawa towaru do kontrahenta.
Uzasadnienie
W dniu 06 grudnia 2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Pani w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie zastosowania prawa podatkowego.
Z treści złożonego wniosku wynika co następuje.
Działalność gospodarczą prowadzi Pani w jednoosobowej firmie ... Przedsiębiorstwo Produkcyjno ? Handlowe. Uzyskane z tego tytułu dochody są opodatkowane 19% liniowym podatkiem dochodowym. Przedmiotem Pani działalności jest sprzedaż urządzeń i systemów hodowlanych. Głównymi odbiorcami są kontrahenci krajowi tj. rolnicy indywidualni oraz producenci rolni trzody, drobiu i bydła. Obecnie nawiązała Pani również współpracę gospodarczą z firmami na Ukrainie. Podpisany kontrakt, zakłada dostawy towarów do odbiorcy z Ukrainy w kilku etapach. Podpisana umowa zakłada wpłaty zaliczek przez odbiorcę na poczet dostaw, które mogą wynosić 100% umówionej wartości sprzedaży. W listopadzie firma otrzymała zaliczkę w wysokości 100% pierwszej dostawy oraz dokonała sprzedaży towaru do Ukrainy. Wątpliwości Pani budzą następujące fakty:
? czy otrzymana od kontrahenta zaliczka (nawet do 100% wartości sprzedaży) stanowi przychód z działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
? czy otrzymana zaliczka podlega wykazaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów pomimo obowiązku wystawiania z tego tytułu w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ? faktur VAT.
W związku z powyższym oraz w świetle przepisów art. 14 ust. 1, art. 14 ust. 1c , ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) uważa Pani, iż po przystąpieniu do Unii Europejskiej, przychód z tytułu sprzedaży towarów powstanie w dacie wydania rzeczy tj. jego eksporcie ? wywozie towaru za granicę Wspólnoty, potwierdzony przez urząd celny. Nie stanowią natomiast przychodu, dla celów podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymane pieniądze stanowiące zaliczkę na poczet wykonania sprzedaży towarów tj. jego eksportu. Zatem wystawienie faktury z tytułu otrzymania zaliczki, wynoszącej nawet 100% wartości sprzedaży, nie podlega wykazaniu w przychodach podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Przychód podlegający opodatkowaniu powstaje, zdaniem Pani, w momencie wystawienia faktury lub rachunku, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż towarów tj. nastąpił jego eksport, czyli wywóz towaru za granicę Wspólnoty.
Tut. organ podatkowy rozstrzygając powyższą kwestię stwierdza co następuje.
Zgodnie z ogólną zasadą sformułowaną w art 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Moment powstania przychodu z działalności gospodarczej regulują przepisy art. 14 ust. 1c ? 1g ustawy. W myśl art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę powstania przychodu należnego z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e ? 1g, dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
- wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
- wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty lub
- otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia w pozostałych przypadkach.
Jednocześnie tut organ informuje, iż od 01stycznia 2004r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma już przepisu, który regulowałby w sposób szczególny moment powstania przychodu w przypadku wykonania świadczenia na eksport. W przypadku otrzymania zaliczki podatnik mimo niewykonania usługi lub dostawy towarów jest zobowiązany wystawić fakturę zaliczkową. Wystawienie faktury zaliczkowej nie obliguje podatnika do wykazania jej wartości jako przychodu w sytuacji, gdy usługa nie została jeszcze wykonana czy też nie nastąpiło wydanie towaru. Wynika to jednoznacznie z przytaczanego art. 14 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy, który nie zalicza do przychodów świadczeń otrzymanych na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnym okresie sprawozdawczym. Zatem przychodami nie są otrzymane pieniądze, jeżeli nie są one zapłatą za wykonane świadczenia, a jedynie stanowią zadatek, przedpłatę lub zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń. Ewidencjonowanie przychodu następuje w przypadku faktur dokumentujących całość należności (końcowych), nie później niż w 7 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.
Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
W myśl art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.