Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1- 4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie zaliczenia do środków trwałych samochodów stanowiących towar handlowy przeznaczonych do sprzedaży i służących do jazd testowych, przedstawione we wniosku z dnia 24.02.2006r.(data wpływu do urzędu 27.02.2006 r.) o udzielenie interpretacji, jako nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
1.Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik prowadzi handel samochodami osobowymi oraz ciężarowymi. Firma Podatnika jest dealerem samochodów osobowych. Zgodnie z umową zobowiązana jest do posiadania samochodów służących do jazd demonstracyjnych. Samochody takie pozostają w programie DEMO 180 dni lub 360 dni. Samochody te są towarami handlowymi. W przypadku sprzedaży przed upływem roku sprzedaż jest opodatkowana podatkiem VAT. Niestety, zdarzają się sytuacje, że towar nie zostanie sprzedany przed upływem roku od daty zakupu.
2. Przedmiot interpretacji: W zakresie dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w przedstawionej powyżej sytuacji, jeżeli samochód nadal przeznaczony jest do sprzedaży i dalej służy do jazd testowych, trzeba go zaliczyć do środków trwałych. Jeśli trzeba zaliczyć do środków trwałych, to czy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się wg art. 22h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy wg art. 22e ust. 1 pkt 2 oraz ust.4. Samochody traktowane były jako towary handlowe i nie zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
3. Stanowisko Wnioskodawcy: Podatnik uważa, iż nabyte auta testowe, użytkowane dłużej niż jeden rok, powinny być zaliczone do środków trwałych, w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął. Odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać zgodnie z art. 22h tzn. począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji środków trwałych. Podatnik uważa, iż art. 22 e ust. 1 pkt 2 oraz 4 nie dotyczy Jego sytuacji, gdyż kwoty zakupu nie zaliczane były do kosztów uzyskania przychodów tylko traktowane były jako towary handlowe.
4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Środki trwałe stanowią rzeczowe składniki majątku trwałego. We wszystkich podmiotach gospodarczych wyróżnia się dwie podstawowe grupy składników majątku trwałego, tj.: - środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawneDla celów podatkowych kwestia zaliczenia danego składnika majątku do środków trwałych i jego amortyzacji została uregulowana w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.). Stosownie do art. 22a w/w ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: 1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, 2) maszyny, urządzenia i środki transportu, 3) inne przedmioty, - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowe samochody są towarem handlowym służącym dalszej odsprzedaży zgodnie zakresem prowadzonej działalności gospodarczej w związku z tym w świetle powyższych przepisów nie mogą stanowić środków trwałych.
Stąd postanowiono, jak w sentencji. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).